fbpx

Parke Seçmenin Püf Noktaları

Parke seçimi için oldukça önemli bir durumdur. Çünkü Parke evinizi yansıtan bir üründür. Evinizi çok ferah gösterebileceği gibi çok dar olarak da gösterebilir. Bu tamamen sizin seçtiğiniz parkeye bağlıdır. Parke seçmenin püf noktaları vardır. Bunun için dikkat edilmesi gereken tüm ayrıntıları bu şekilde açıklayabiliriz:

 Ön Fizibilite Yapılması

Alışverişe çıkmadan önce ön araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü alacağınız ürün hakkında öncesinden bilgi sahibi olduğunuz zaman daha faydalı olacaktır. Araştırmalarınızda parke fiyatından tutun da parke malzemesine kadar inceleme yapmanız gerekir. Bu yüzden ön fizibilite yapılması size maddi açıdan ve dekorasyon bakımından faydalı olacaktır.

Alana göre Seçim

Parça seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktalardan biri de parkenin yapılacağı alandır. Seçim yaparken parkenin yapılacağı alanın büyüklüğü, alanda bulunan pencere sayısı ve alanın güneş alıp almaması gibi durumlar önem arz eder. Parke döşenecek alan, dar bir alan ise buraya açık renk parke seçimi yapılmalıdır. Çünkü koyu renk parke seçmek odayı daha dar ve küçük gösterir. Bu yüzden bu tarz alanlara açık ton parke seçilerek daha ferah bir hale getirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı belirlemelisiniz

Öncelikli olarak hangi alanlara parke döşeyeceğinize karar vermelisiniz. Karar vereceğiniz alana ve mobilya renklerine göre seçim yapmalısınız. Odalar dışında Banyo ve mutfak için parke yaptırmak istiyorsanız suya dayanıklı olan ve kaliteli malzemelerden yapılan ürünleri tercih etmeniz gerekir.

Evinizin duvar renkleri önemli bir detaydır

Evinizde bulunan mobilyalar ve diğer aksesuarlar parke rengine uyum sağlamalıdır. Bu sayede daha uyumlu ve daha dekoratif bir görüntü olacaktır. Doğal ahşap görünümlü parkeler birçok eve uyum sağlar ve çoğunlukla evi daha ferah gösterir. Bununla birlikte parke rengini seçerken kararsız kalıyorsanız duvar boyasının rengiyle uyumunu göz önünde bulundurmanız karar vermenizde etkili olacaktır.

Parke boyutu

Evinde veya işyerinde parke yaptırmak isteyen kişiler; dar veya geniş ahşap parke seçimi konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Evinizin veya işyerinizin alanına göre seçim yapmanız sizin için daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra klasik parke modelleri de seçim yapmanız için sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Kolay Kullanım

Parke seçiminde dikkat edilen konulardan birisi de hem kolay kullanım hem de pratikliktir. Eğer mutfak veya hol gibi sürekli kullanılan alanlar için parke yaptıracaksanız buradaki parke seçimi biraz farklı olabilmektedir. Bu parkelerin sert ve kaliteli bir niteliğe sahip olması gerekir.

Bu parkeler daha dayanıklı ve daha kaliteli olduğu için genellikle uzun süreli kullanım imkanı sağlamaktadır. Bu parkelerin aylık veya yıllık bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Bu süreçte sizin de kullanımına dikkat ettiğiniz süre boyunca parkenizi daha uzun yıllar kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Parke Fiyatları

Parke yaptırmaya karar verdiniz. Sıra geldi fiyat belirlemesine… Parke fiyatları nasıl belirlenir diye merak ediyorsanız öncelikli olarak, parke döşenecek alanın ölçüsünü bilmeniz gerekmektedir. Parkeler genel olarak metrekare fiyatına göre hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra parkenin malzemesine göre de fiyat değişmektedir. Bunun için ön araştırma yaparak parke fiyatları konusunda kısa sürede detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz