fbpx

Parke Vernikleme Nasıl Yapılır ?

Parke verniği, malzeme üzerine yapılan, koruyucu bir maddedir. Parke kullanımı, son yıllarda büyük bir artış sergilemektedir. Mermer ve fayans zeminlere göre evlere daha farklı bir anlam katan parkeler, farklı çeşit ve modellerde yer almaktadır.

Hangi tür seçimi yapılırsa yapılsın, parkeler en yoğun kullanılan malzemelerdir. Zira yıl içerisinde üzerinden yüzlerce kez geçilmektedir. Aynı zamanda görünmeyen kazalar istenmeyen çiziklere neden olabilmektedir.

Bu durumlar, parkelerin ilk günkü rengini ve ışıltısını kaybetmesine neden olmaktadır. Ayrıca çizikler meydana gelerek, estetik görünümü bozmaktadır. Doğru yapılan bir parke verniği, size ilk günkü güzelliği sunacaktır.

Parke Vernikleme işlemi sırasıyla Nasıl Yapılır?

Ahşap parke tamiri nasıl yapılır, vernik yöntemiyle çözülmektedir. Burada üç aşama vardır. İlk önce temizleme yapılarak, üzerinde bulunan tozlar alınmaktadır. Ardından zımparalama yapılır ve hasarların giderilmesi gerçekleştirilir. Son olarak vernik malzemesi uygulanmaktadır.

Parke Temizlik İşlemi :

Parke verniği nasıl uygulanır için önce temizlik yapılmaktadır. Bunun için ilk olarak fırça ya da süpürge yardımıyla toz ve diğer maddeler alınmaktadır. Fiziksel temizlik ardından, yüzey temizliği gelmektedir. Ancak kimyasal zemin temizleyicilerini, parkeye dökmemeniz gerekmektedir. Su kullanmak da verniğe zararlıdır.

Bunun için ahşap zeminlere özel üretim yüzey temizleyiciler kullanılmaktadır. Böylece hem vernik, hem de ahşap zarar görmeden, temizlik yapılmaktadır.

Parke Zımparalama İşlemi:

Yukarıda anlattığımız işlemlerden sonra temizlik bitmektedir. Ardından parke üzerindeki çizikler ve lekeler çözülmektedir. Eski parkeler nasıl yenilir gibi sorularda zımparalama cevaplar arasındadır. Zira yıllar geçtikçe küçük çizikler, kullanıcıların büyük sorunu olmaktadır.

Zımpara makinesi ile yapılan bu işlem, yılda 1 veya 2 kez uygulanmaktadır. Uygulama esnasında çizikli ve hasarlı yerlere uygulanarak, parke pürüzsüz yapıya kavuşturulmaktadır.

Parkeye Vernik Uygulama işlemi:

Matlaşmış laminat parke nasıl parlatılır bu aşamada vernikle gerçekleştirilir. Ancak parlatmadan ziyade, bir koruyucu amacı da bulunmaktadır.

Vernik için önce vernik türünü seçmeniz gerekir. Bunlar sıvı ahşap ve yoğun macundur. Sıvı ahşap, daha dayanıklı olmakla beraber, macunun çıkarılması daha güçtür. Uygulama ardından parke 2-3 gün civarı kurumaya bırakılmaktadır. Bu nedenle süre zarfında asla kullanılmamalıdır. Dolayısıyla evin her bölümü ayrı ayrı verniklenir.

Laminat parke nasıl parlatılır ?

Laminat parke parlatma işleminde ahşap temizleyiciler kullanabilirsiniz. İçerisinde kimyasalların bulunmadığı ahşap temizleyiciler sayesinde parkeleriniz parlak bir görünüme sahip olacaktır. Bunun yanı sıra parlatma işleminde kullanacağınız bir diğer yöntem bulaşık deterjanıdır. Ilık suyun içine 1-2 ölçek temizlik ürünü eklediğiniz zaman laminat parkeleriniz pırıl pırıl olur. Ayrıca temizlik işleminden sonra kuru bir bez yardımı ile yerlerinizi mutlaka kurulayın. Bu işlem parkelerin üzerinde leke kalmasını engellemektedir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz