fbpx

Lamine Parke Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lamine parke; genel olarak iki veya üç katmanlı olarak üretilen parke türüdür. Bu katmanlar birbirlerine 90 derece açı ile yapıştırılır ve doğaldır. Alt katmanlarında düşük değere sahip olan ağaç veya kontrplak kullanılır. Üst katmanda ise değerli ve daha sert ağaçlar yer alır. Lamine parkenin, diğer parkelerden daha pahalı olmasının sebebi; işlemesi daha zor ve daha değerli alan doğal ağaçların kullanılması ; üretimde kullanılan teknolojilerin yüksek olması ve cilalı, eskitilmiş, boyalı gibi seçeneklere ayrılmış olmasıdır. Laminenin kelime anlamı yapıştırmaktır, bu terim birbirine yapışık katmanlardan oluşmuş maddeyi ifade eder.

Standart olan lamine parkelerde üst katman kalınlığı 3-6mm’dir. Ancak maliyet düşürme ve daha uygun fiyatlı ürün sunma amacı ile üretilmiş kompakt lamine olarak adlandırılan yeni nesil parkelerde üst katman 1-2 mm aralığında olabilir. Bu parkeler, yine doğal ahşap hissini vermektedir ancak kullanım ömürleri normal lamine parkelere göre daha az olabilmektedir.

Lamine parke seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; plank olarak tanımlanan tek bir parçadan oluşan veya 2 ya da 3 strip olarak adlandırılan ürünlerin kullanılması farketmeksizin, parçalar yan yana birleştiğinde arada kot farkı olmamalı, parçaların birbirlerine sıkıca kenetlenmelerine dikkat edilmelidir. Tam anlamıyla birbirleriyle birleşmeyen parkeler, ufak su parçacıklarından dahi etkilenebilir. Aynı zamanda bu parkeler görüntü açısından kirlilik oluşturur.

lamine-parke-secimi-nasil-yapilir

Lamine Parke Seçimi Nasıl Yapılır?

İki katmanlı olan lamine parkeler, üç katmanlı olan lamine parkelerden daha esnektir. İki katmanlı olan lamine parke çeşidi, daha çok zemini problemli olan mekanlarda kullanılmalıdır. İki katmana sahip olan parkeler, problemli bir zemine montajlanırken yapıştırılmalı, yüzer sistem olarak adlandırılan montaj çeşidi uygulanmamalıdır. Aksi halde uygulama yapılan mekanda ses problemi oluşabilir.

Eğer parkenin kullanılacağı ortam düşük bir kullanım oranına sahipse yağlı yüzeye sahip olan parke seçmek ortama doğallık katacaktır. Uygulanacak ortamın dekorasyonu modern ise mat cilalı ya da natürel yağlı  lamine parke çeşitlerini seçmek daha iyi olacaktır.

Doğal ağaçtan üretildikleri için bu parkelerin yüzeyleri; çizilmeye, ıslanmaya, neme ve darbelere karşı iyi korunmalıdır.

Lamine Parke Ölçüleri Nelerdir?

lamine parkede çoğu zaman; 13-15mm kalınlık, 180-200mm genişlik, 1150-2200mm uzunluklara sahiptir. Lamine parke ölçüsü alırken, parkenin montajlanacağı ortamın m2 değeri bulunur ve bu değerin üzerine %5 fire değeri eklenebilir. Bu fire değerinin eklenmesinin sebebi ise, lamine parkelerinin uygulanacak ortama tam oturmaması sonucu kesip atılan malzemelerin önceden temin edilmesidir, bu değer eklenmez ise parkeler tam olarak oturmayabilir. Eğer parke uygulanacak ortam kare ve dikdörtgen bir şekle sahipse, iki kenarı da birbiri ile çarparak m2 değerini bulabiliriz. Örnek olarak bir kenarı 5 metre, diğer kenarı da 6 metre olarak düşünürsek; 5×6+(5×6/10) üzerinden 33 m2 olacaktır.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz