fbpx

Parke Döşemesinin Yönü Nasıl Olmalı?

Parkeler uygulandıkları alanları modern ve şık hale getiren doğal malzemelerdir. Billa Parke ile hayallerinizdeki evi yaratmak ve en şık parkeleri üretmek için uzun yıllardır emek ve özveri ile çalışıyoruz. Yaptığımız parke döşemelerinde sizi mutlu edecek her ayrıntıyı düşünüyor ve ona göre uygulamalar yapıyoruz. En kusursuz evler için, parke döşemelerinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli sorular vardır. Bu sorulardan en önemlisi, parke döşemesinin yönü nasıl olmalıdır sorusudur. Bu sorunun standart ve net bir cevabı yoktur.  Eviniz için seçtiğiniz parkelerin döşemesi farklı yönlerde gerçekleşebilir.

Parke Yönünün Belirlenmesi

Billa Parke olarak, parke döşemelerinde çeşitli yöntemler kullanılmaktayız. Bunun sebebi ise, istenilen görsel görüntünün kendini göstermesi, öne çıkarılacak alanın vurgulanması veya duvarların, odanın ve pencerelerin oda içerisindeki pozisyonudur. Sizler için en uygun tasarımı belirleyerek alanlarınıza uyumlu döşeme yöntemlerini kullanmaktayız. Parke döşemelerini herhangi bir standarda bağlamadan, alan içerisinde kullanılan mobilyalar, mimar ve mühendislerin projeleri göz önüne alınarak yapılması lamine parke döşenen alanlar için çok daha sağlıklı olacaktır. Parke döşenirken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı odanın içerisine giren ışığın yönüdür. Odaya giren ışık parkelerin üzerinde eşit bir şekilde dağılmalıdır. Parke döşemesi yapılacak odanın formu ve boyutu da döşeme işlemini etkilemektedir. Odanın şekline göre parke döşemeleri nasıl olmalıdır;

1 – Kare forma sahip alanlarda, parkenin döşeme yönü güneş ışığını dik alacak şekilde olmalıdır.

2 – Dikdörtgen forma yakın alanlarda ise, parke panellerinin uzun kenarlara paralel şekilde döşenmesi gerekmektedir.

3 – Odanın daha geniş gözükmesini istiyorsanız, parkeleri geniş olan alan yönüne doğru döşemeniz gerekmektedir.

4 – Odanın içerisinde pencere var ise, parke pencereye paralel şekilde döşenmelidir.

4 – Uzun alanı 12 metreyi geçen alanlarda ise, parkeler mutlaka uzun kenarlara paralel şekilde döşenmelidir.

Parke Döşenmeden Önce Yapılması Gerekenler

Parke döşemesi için ilk olarak parke modelini seçmelisiniz. Seçeceğiniz modelin rengi, uzunluğu, malzeme kalitesi uygulanacak alana uyum sağlamalıdır. Daha sonra parkenin döşeneceği alan incelenmeli ve bir hesaplama yapılmalıdır. Bu hesaplamalara göre kullanılacak parke miktarı ve parke boyutunu belirleyiniz. Hesaplanan alana göre yapılan seçimler döşemenizin daha kolay yapılmasını ve daha güzel gözükmesini sağlayacaktır. Parke döşemeden önce yapılması gereken işlemler tamamlandıktan sonra, parke döşenecek zemin incelenmeli ve ona göre döşeme işlemi yapılmalıdır.

Yamuk Zemine Parke Döşeme

Yamuk zemine parke döşeme için alanında uzman kişilerden destek almanız gerekir. Bu zeminlere laminat seçimi yapılırken döşeme ve kullanım ile ilgili olarak çok fazla sorunla karşılaşılmaktadır. Çoğu durumda bu durum üreticilerin bilinçsizliği ve teknolojinin doğru kullanılmaması ile ilgilidir. Dolayısıyla alanında uzman kişilerden destek almak ve uygun fiyatlarla Yamuk zemine parke döşeme yaptırabilirsiniz.

Kaplamanın döşendiği düzensiz baz, doğru bir şekilde kaplandığında çok iyi sonuçlar verir. Düz olmayan bir zeminde parke döşeme, güç ve dayanıklılık bakımından profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Zemin kaplamalarının yapımı sadece laminat parke için geçerli olmakla birlikte Yamuk zemine parke döşeme yaptırmak için iletişim bölümünden arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Parke Döşenecek Zemin Nasıl Olmalıdır?

Parkelerin şık durması ve daha uzun yıllar kullanılması için parkenin döşeneceği zemin oldukça önemlidir. En sağlıklı parke döşemeleri için zemin kesinlikle kuru, temiz ve pürüzsüz olmalıdır. Parke döşenecek zeminde engebe ve meyiller var ise sap kullanarak zemini pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Zeminin kötü ve kirli olduğu alanlarda parke kısa sürede kalkacak veya hasar görmeye başlayacaktır. Buna engel olmak ve yaptıracağınız parkeleri daha uzun süre kullanmak için zemine mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz