fbpx

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Evlerinizde kullanmış olduğunuz eşyalarınızın birbiri ile uyumlu olması son derece önemlidir. Ev sahiplerinin en fazla dikkat ettiği uyum ise parke ile kapıların birbirleri ile olan renk uyumlarıdır. Kapı ve parke renk uyumu nasıl olmalı? sorusuna cevap bulmak isteyen ev sahipleri, özellikle bazı renklerin birbirleri ile uyumlarına katalog üzerinden bakmaktalar ve buna göre evlerine koyacakları parkeler karar vermektedirler.

Eğer evlerinizde beyaz kapı kullanıyorsanız, kapınıza uygun olan ve en çok yakışacak parkenin hangi renk olması gerektiği hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Aynı şekilde beyaz kapılar gibi kahverengi kapılar ve daha farklı kapı çeşitlerinize uygun parke renk uyumunu merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okumanız yeterli olacaktır. Bu şekilde yeni alacağınız parke kapınız ile orantılı ve uyumlu olacaktır.

Örnek Görseller 

 

Kapı ve Parke Renk Uyumunun Önemi

Evlerinizde kullanacağınız parkelerinizin kapı ile uyumu oldukça önemlidir. Kapı ve parke renk uyumunun önemi, evinizi daha şık olarak gördükten sonra sizlere daha fazla bu konu hakkında düşünmenizi sağlayacaktır. Kapılarınıza uygun parkelerinizi her zaman için evinizin şıklığını ön planda tutacak ve sizlere sarayda yaşıyor hissi verecektir. Klasik evlerde kapı renklerinin beyaz olması sizlere gelişi güzel bir parke seçmenizin doğru olmayacağını söylememiz gerekmektedir.

Parkeleriniz renk uyumunun kapı ile bağlantısı olması gibi, aynı şekilde evinizin duvarları ile de olmalıdır. Birbirini tamamlamalı ve evinizin gösterişli olmasını sağlamalıdır. Seçimi yaparken direkt katolog yerine, bizzat firmaların internet sitesine girmeniz ve parke tercihinizi buradan yapmanız uyum açısından önemli olacaktır.

Kapıya Uygun Parke Renkleri

Kapıya uygun parke renkleri farklı olmak ile beraber, parkenizi seçerken tercih ettiğiniz modele de bağlıdır. Eğer kapınız farklı bir renkte, seçtiğiniz parke farklı ise bu renk uyumunu ortadan kaldıracak ve evinize koyacağınız parkeniz kapınızın yanında sırıtacaktır ve yakışmayacaktır. Önce parke seçimi yerine, kapınızın rengine uygun parke seçimini yapmanız önem kazanmaktadır.

Kapınıza uygun olacak parke renkleri şu şekilde söyleyebiliriz.

1 – Evinize koyu kahverengi renkte parke koymak istiyorsanız ve kapı renginiz beyaz ise, bu renk uyumu orantısız olacaktır. Burada ise kapılarınızı koyu ve işlemeli bir renge boyamanız uygun olacaktır.

2 – Aynı zamanda kapılarınız koyu kahverengi ise, yere koymanız gereken parke rengi açık sarı renkte olmalıdır. Bunun sebebi ise, koyu renkte kapılarınızın yanında parkenizin daha ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Oldukça uyumlu bir renktir.

3 – Kapınız açık tonda beyaz ise, parkenizin rengi aynı şekilde bu renkte olmalıdır. Bu renk uyumu açısından önemli olduğu gibi, evinizin daha şık görünmesini sağlayacaktır.

Laminant parke çeşitleri içerisinde koyu kahve, açık kahve ve açık beyaz renkte parkeler olduğu gibi, bu renkte parkeler kapılarınıza daha uygun olacaktır. En çok tercih edilen renk seçenekleri içerisinde ise, ahşap ve modern kapılara, beyaz renkte parke seçimi olmaktadır. Hem oldukça uyumlu, hem de şık görünüştedir.

En Çok Tercih Edilen Kapı ve Parke Renkleri

En çok tercih edilen kapı ve parke renkleri özellikle katalog üzerinden tercih edilen renkler olarak belirtilmiş ve insanlar bu şekilde konu hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Kaliteli bir parke aldığınızda ve rengini beyaz olarak seçmeniz, uyum olarak beyaz kapılarınıza daha iyi olacaktır. Aynı zamanda kahverengi pimapen pencereleriniz ile de uyumu oldukça iyi olmaktadır. Açık veya koyu kahve renginde seçtiğiniz parkenizin, kapı ve camlar ile uyumlu olması için, orantılı renkleri seçmeniz gerekmektedir.

Tamamen kahverengi olmayacağı gibi, beyaz renkli kapıların baskınlığını bu şekilde daha ön plana çıkarabilir ve kahverengi parkelerinizin şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Günümüz modern kapıları hem dış kapı ile uyumlu, hem de pencerelerle uygun renkte kahverengi olarak seçilmektedir. Bu renklere en ideal ve gösterişli olan parke rengi, açık beyazdır ve evinizin çok şıkı görünmesini sağlamaktadır.

 

 

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz