fbpx

Parke Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

Eski evlerdeki taş, beton döşemeleri artık yerini parkelere bıraktı. Parkeler evleri daha şık ve daha gösterişli gösteren ürünler olmakla birlikte; aynı zamanda kişilere kullanım kolaylığı da vermektedir. Parke seçiminde dikkat edilmesi gereken mutlak öncelikler, parkenin fiyatı ve kalitesidir. Ayrıca parke seçerken renk konusuna mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Seçilen parkenin ev veya işyerindeki mobilyalarla uyum içerisinde olmalıdır.

Parke seçimi aslında çok zorlu bir süreçtir diyebiliriz. Bu süreçte hem parkeyi beğenmek hem de kaliteli olması sağlanmalıdır. Parkenin görünüşüne kapılarak, kalite ve fiyat konusunda yanlış kararlar verilebilir.

Parke dizaynının doğru yapılması diğer önemli püf noktalardandır. Bu değişiklik, ev ve ofislere farklı bir hava katılması; farklı bir dekorasyon demektir. Bunun yanı sıra yanlış dizaynlar kişileri hüsrana uğratabilir. Psikolojik araştırmalara göre doğru dekorasyon ile insanlar kendilerini daha mutlu ve motive edilmiş hissedebilmektedir.

Mobilya ve parke uyumu Nasıl olmalıdır ? 

Koyu renk mobilyalara sahip olan kişiler kesinlikle açık renk parkeleri tercih etmelidir. Çünkü koyu renk zaten alanda bir kapalılık ve bir kasvet havası vermektedir.  Koyu mobilyalar, koyu renk parkeyle birleştiği zaman bu durum ortamın daha karanlık hale gelmesine sebebiyet verecektir.

Duvar ve parke uyumu Nasıl Olmalıdır ? 

Parkelerin kullanacağı ortamdaki duvarların renkleri önemli bir yere sahiptir. Duvar renkleri ve parke renklerinin zıt renklerde olması daha çok tavsiye edilir. Örnek olarak parkelerin rengi koyu seçildiği zaman, duvar rengi de açık tonlarda veya duvar rengi koyu tonlarda ve parkeler açık renkte olmalıdır. Bu durum tamamen kişinin zevkine ve seçimine bağlı bir durumdur.

Halı ve parke uyumu

Evi gösteren halıdır. Bunu sıklıkla duymuşsunuzdur. Evet halı alındığı zaman ya da halı değişikliği yapıldığı zaman, evde bir farklılık olduğu aşikardır. Parkeler de halılarla uyum içerisinde olmalıdır. Parkelerin, halıyı göstermesi gerekmektedir. Peki bu nasıl olacak? Örneğin; koyu renk parkeleriniz varsa daha açık tonlarda halı kullanabilirsiniz. Bu krem rengi veya farklı tonda açık renkli herhangi bir halı olabilir. Eğer açık renk parke varsa daha koyu renkleri olan halıları tercih edebilirsiniz.

Son olarak; parkeler ilk yapıldığı andan itibaren düzenli bir bakım ve temizlik içerisinde olmalıdır. Parke yaptırıldığı zaman, parkeyi yapan firmadan periyodik bakım desteği alınabilir. Bu sayede parkelerin uzun yıllar boyunca kullanabilme imkanı sağlanmış olur.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz