fbpx

Suya Dayanıklı Parke Modelleri Hangileridir?

Ev döşemelerinin olmazsa olmazı parkeler, günümüz dekorasyon işlemlerinde oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Bulundukları konumu daha konforlu ve estetik hale dönüştürmek isteyen kişilerin tercih ettiği parkeler, birçok modele sahiptir. Parkelerin sahip olduğu modellere göre özelliklerini düşündüğümüzde, doğru parke seçimi dekorasyon konusunda oldukça önemli olmaktadır.

Özellikle, ahşap parkeler çok daha zahmetli bir süreç gerektirdiğinden dolayı, parkelerin dayanıklılıkları bu konuda önemli bir özellik olmaktadır. Burada kastedilen zahmet ahşap parkelerin eğer doğru seçilmezse tamiratının ya da değişiminin gerekmesidir. Döşeme alanında en çok detay gerektiren işlemlerin başında ahşap tür parke döşeme gelmektedir.

Parkelerin dayanıklılığını azaltan etkenlerin başında su ve nem gelmektedir. Bunun yanı sıra, toz ve tuza karşı dayanıklı olan parkeleri tercih etmek de sizin için daha faydalı olacaktır. Suya dayanıklı parke modelleri arasında şu modelleri sayabiliriz;

Kaynak: Pinterest

Dayanıklılıklarıyla ön plana çıkan dekoratif parke türleri:

Suya Dayanaklı Parke Renkleri 

Su Geçirmez Parkeler

Sudan etkilenmeyen parkeler genel olarak her mekana uygun olan parkeler olarak adlandırılır. Yine de şunu hatırlatmak lazım, bu parkelerin su geçirmeme özellikleri dış kaplama ile kazandırılmaktadır. Bu nedenle üzerlerinde oluşacak olan bir deforme zamanla giderek artan bir tahribata ve su bazlı özelliğinin kısmen kaybedilmesine neden olacaktır.

Ayrıca, sessiz ve yanmaz yapısıyla da dikkat çeken parkeler, günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu özellikleri kazanmıştır. Mutfak ve banyolarda tercih edilen suya dayanıklı parkelerin kalınlıkları ise 5 mm ile 14 mm arasında değişmektedir. Birbirinden çekici renklere sahip olan suya dayanıklı parkelerin fiyatları ise parkenin kalınlığına, modeline, rengine göre değişmektedir.

Suya Dayanıklı Laminat Parkeler

Suya dayanıklı laminat parkeler, dayanıklılığı ile evini parke ile döşemek isteyen kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir. Su geçirmeyen laminat parkenin üst kısmı özel bir malzemeden üretilir. Bu sayede, laminat parke türleri sudan etkilenmez. Ayrıca, laminat parkeler diğer parke modellerine göre daha uzun süreler kullanılabilir. Dayanıklılığı ile dikkat çeken suya dayanıklı laminat parkelerin en bilinen modellerinden birisi ise  Çamsan , Harmony Floor parkeler olmaktadır. Suya dayanıklı olan bu laminat parkeler, normal laminat parkelere göre daha büyük bütçelere hitap etmektedir.

Suya dayanıklı parkeler arasında bir diğer parke türü ise ahşap parkeler olmaktadır. Doğal bir görünüme sahip ahşap dokusu ile bu tarz parkeler genel olarak yıpranmaya daha açıktır. Ancak, suya dayanıklı ahşap parkeleri uzun yıllar kullanma imkanın sahip olabilirsiniz. Ahşap parkelerin en büyük sorunlarından birisi olan su ve nemli yerlerde bulunduğu zaman yıpranmasıdır. Suya dayanıklı ahşap parkeler ise bu tarz yerlerden etkilenmeden varlığını korur. Özellikle, kiler ve bodrum gibi rutubete açık yerlerde gönül rahatlığı ile suya dayanıklı ahşap parkeleri kullanabilirsiniz.

Suya Dayanıklı Parke Fiyatları

Suya dayanıklı parke fiyatları birçok unsura bağlı olarak değişebilmektedir. Bu fiyatları etkileyen unsurlar arasında parkenin kalınlığı, rengi ve modeli etkili olmaktadır. Ayrıca, firmaların sahip olduğu fiyat standartlarını da göz önüne alırsak, suya dayanıklı parke fiyatları hakkında net bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Fiyatlar hakkında bilgi almak isterseniz, web sitemizdeki iletişim bölümünden bizimle irtibata geçerek firmamızın sunduğu bütçe dostu fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz