fbpx

Lamine Parkelerde Renk Seçenekleri Nelerdir?

Bulunduğu ortama şıklık ve modern bir hava katan lamine parkeler doğallığı ve uzun ömürlü olması ile en çok tercih edilen parke ürünleri arasındadır.  Farklı renk seçeneklerinin uygulanabilmesi de tercih edilirken ürünün ön planda olmasını sağlar.

Lamine parke rengi çeşitlerini; açık renkler, naturel renkler ve koyu renkler olarak ele alabiliriz.

En Çok Tercih Edilen Lamine Parke Renkleri Nelerdir?

Son yıllarda doğal ve nostaljik görünüm elde etmek isteyenlerin vazgeçilmezi olan eskitme rengi rustik parkeler listede ilk sıralarda yer alıyor. Bu parkelerin en önemli özelliklerinden biri de; kullanım sonucu zamanla oluşan yıpranma, deformasyon gibi olayların minimum seviyede gözükmesidir.

Genellikle siyah mobilyalar ile uyumlu olduğu için tercih edilen açık renkli beyazlatılmış meşe ve dişbudak rengi lamine parkelerde seçim sıralarında üstleri oynuyor.

Ev ortamında sıcaklık oluşturmak isteyenlerin vazgeçilmezleri olan natürel meşe de çok tercih edilenler arasında.

Geçmişten günümüze kadar gelen ve popülaritesi asla son bulmayan açık renk mobilyalar ile en çok uyan lamine parke renkleri; iroko, venge ve ceviz renkleri de çok tercih ediliyor.

Açık beyaz, vizon gri gibi renk tonları ise kolay temizlenebilmesi ve modern tasarımlara uygulanabilmesi açısından tercih edilen diğer renklerler arasında kendilerine yer buluyorlar.

Lamine Parke Renk Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Parke seçimi, ev dekorasyonu açısından oldukça önemlidir. Parke renginin ortam ile uyumsuz olması göze hoş gelmeyecektir. Lamine parkelerde renk seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri; parkenin rengi ile kullanılacak ortam arasındaki bağdır. Açık renklere sahip olan parkeler, alanı daha geniş gösterirken, koyu renklere sahip olan parkeler ise alanı daha küçük gösterir.

  • Eğer ki köy evi tarzı bir görünüm elde etmek istiyorsak, seçimimizi natürel meşe ve  kahverengi tonlarından yana kullanmalıyız.
  • Bej tonlarındaki lamine parkeler ise sıcak ve ferah bir ortam hazırlar.
  • Eğer ki ilgi çekici bir ortam yaratmak istiyorsak, gri ve tonları kaçınılmaz seçenekler arasında yer almaktadır.

Kullanım sıklığı da lamine parke renk seçiminde önemlidir. Çok zaman geçirilen ortamda oluşacak lekeler koyu renklerde gözükmez.

Lamine parke rengi seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; parke renginin, mobilyaların rengi, aydınlatma aracının rengi ve duvarların rengi ile uyumlu olmasıdır.  Koyu renkli bir ortamda açık renk parke kullanmak, açık renkler ile dizayn edilmiş bir ortamda ise koyu renk parke kullanmak göze çok daha hoş gelecektir.

Ahşap ağırlıklı bir ortamda ahşap rengi lamine parke kullanmak yanlış olacaktır. Böyle bir ortamda bütünlük olmamakla beraber boğucu bir hava doğacaktır.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz