fbpx

Evde Parke Döşemesi Nasıl Yapılır?

Parkeler, yıllardır evlerde veya işyerlerinde severek kullanılan en eski yer döşemelerinden biridir. Billa parke, sektörde kazandığı tecrübelerle yıllardır hayallerinizi gerçeğe dönüştürüyor. Billa parke modellerinden size en uygun geleni, evlerinizi daha sıcak alanlara dönüştürmek için seçebilirsiniz. Evlerde parke döşemesi genellikle standart bazı işlemlerle yapılmaktadır. Seçilen parkelerin, odanıza uyumu, pencere ve kapılara göre pozisyonları belirlendikten sonra döşeme işlemlerine başlanır. Billa parke, iş alanında tecrübeli ve işinin ehli birçok personel ile çalışmaktadır. Evlerinizde yaptığımız parke döşemeleri belli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Evde parke döşemesi nasıl yapılır;

İlk olarak parkenin döşeneceği alanın ölçüleri alınır ve o ölçülere göre bir parke seçimi yapılır. Daha sonra, parke döşenecek zemin temizlenir eğer gerekiyorsa şap kullanarak zemin düzeltilir. Zemin düzenlemesi bittikten sonra, parkelerin döşeneceği yön belirlenir. Yön belirleme işlemi yapılırken, odanın ışık açısı, parkenin modeli ve mobilyaların pozisyonuna dikkat edilmelidir. En son bütün hazırlık işlemleri bittiğinde parkenin montaj işlemine geçilir. Parkeler, birbirlerinin içerisine geçirilerek uç uça monte edilir. Alanın köşe ve kenarlarına dikkat edilmeli ve döşeme işlemi bu köşelerden başlatılmalıdır. Derzleri kapatarak ilk sıra bitirilir ve son parça duvar ölçü alarak kenarlara tam gelecek şekilde yerleştirilir. Bu şekilde parkeleri birbirlerine geçirerek bütün oda döşenir.

Evde Parke Döşerken Dikkat Etmeniz Gereken Etkenler

Evlerinize döşeyeceğiniz parkeler hem görüntü olarak hem de işlev olarak dekorasyonda önemli bir yer tutmaktadır. Evinize girdiğinizde sizi sıcacık görüntüsüyle karşılayan parkelerin, döşenme işlemi de oldukça önemlidir. Evde parke döşerken dikkat etmeniz gereken etkenler ve parke alırken https://billa.com.tr/lamine-parke-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir/ bunlara dikkat edip almanızı öneririz. Bunlar şu şekilde açıklanır;

1 –  Masif, laminat ve lamine parke çeşitlerinden bir tanesine karar verin.

2 – Seçtiğiniz parkenin E1 Belgesine dikkat edin, kesinlikle E1 Belgesi olmayan bir parkeyi kullanmayın.

3 – Evinize uygun dekorasyon için parkenin rengi oldukça önemlidir. Bu nedenle renk seçimini dikkat ederek yapın.

4 – Almış olduğunuz alan ölçüleri kesinlikle doğru olmalıdır. Yanlış parke ölçüleri alındığında, parkenin ve alanın görüntüsü bozulacaktır.

5 – Evinizde kullanacağınız parkeyi seçerken, kullanım detaylarını da göz önüne alın. Parkelerin temizlenmesi ve dayanıklılığı oldukça önemlidir.

6 – Zemin seviyesi her alanda aynı olmalıdır. Düzgün ve temiz olmayan zemin parkenin görüntüsünün ve dayanıklılığını etkileyecektir.

7 – Döşenecek parkeler, ambalajından çıkarılıp evde en az 48 saat bekletilmelidir. Bunun sebebi, parkenin hava almasını ve evin ortamına adapte olmasını sağlamaktır.

8 – Parkenin döşeme yönü, zevkinize ve evinizin şekline göre yapılmalıdır. Döşeme yönü evin büyüklüğünü ve şık görüntüsünü etkilemektedir.

9 – Parke döşeme işlemi bittikten sonra bir süre beklemeniz gerekmektedir. Parkenin üzerine kuru talaş serip parkenin nemini almasını sağlamalısınız.

10 –  Seçtiğiniz parke kesinlikle kolay temizlenir malzemelerden yapılmış olmalıdır. Uzun ömürlü bir parke için kolay temizlenen bir parke tercih etmelisiniz.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz