fbpx

Laminat Parke Döşemesinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Laminat parkeler son yıllarda en çok tercih edilen parke çeşididir. Billa parke, en doğal ve en kaliteli laminat parkeleri son teknolojileri kullanarak üretiyor ve sizlerle buluşturuyor. Laminat parkelerin, kullanım verimliliği oldukça fazladır. Bu parkeler, döşendikleri alanlar için bir yalıtım görevi görmektedir. Laminat parkelerin doğal içerikleri, kolay temizlenmesi, darbelere karşı dayanıklı olması çok fazla tercih edilmesindeki en büyük etkenlerdir.  Laminat parke döşemesi için kullanılan belirli bazı malzemeler vardır. Laminat parke döşemesinde kullanılan malzemeler, güvenli ve kaliteli bir döşe için oldukça önemlidir. Laminat parke döşemesinde kullanılan malzemeler şöyledir;

Şilte: Şilte, laminat parke döşemelerinde, parkenin altına serilen bir yalıtım malzemesidir. Yalıtım malzemesi olarak kullanılan şilte, 3mm küçük boşlukları kapatmak içinde kullanılan bir malzemedir.

Parke Yapıştırıcısı: Laminat parkeler, kilitli bir sistemlerle döşendiği için aslında yapıştırıcıya çok fazla ihtiyaç duyulmuyor. Fakat bazı bölgelerde kilit sistemi işe yaramadığı için yapıştırıcıyla birleştirmek gerekmektedir. Çoğunlukla kalorifer boruları gibi yerlerde yapıştırıcıya ihtiyaç duyuluyor.

Parke Mesafe Takozu: Parkeler döşenirken genişleme payları göz önüne alınmalıdır. Parkeler döşenirken duvar ile arasında minimum 15 mm mesafe olması gerekmektedir. Mesafe takozları, parke ile duvar arasına yerleştirilerek gerekli boşluğun belirlenmesini sağlar.

Testereler: Testereler odanın ölçüleri gereği kesilmesi gereken parkeler için kullanılır. Çoğunlukla el testeresi ve dekupaj testereleri kullanılır.

Parke Vurma Takozu: Laminat parkelerin birbirine geçmesi ve kilitlerin yerine oturması için kullanılan bir malzemedir. Bu takozlalar kullanım esnasında parkeye herhangi bir zarar vermez.

Parke Çektirme Demiri: Çektirme demiri, en sona döşenen parkenin bir öncekine tam oturması için kullanılır.

Parke Döşemelerinde Kullanılan Yan Malzemeler

Laminat parke döşemesi yapılırken kullanılan ana malzemeleri yukarıda açıkladık. Fakat bu malzemelerin dışında ihtiyaç duyulan çok fazla farklı gereç de kullanılmaktadır. Örneğin bir parke döşemesi sırasında, kalem, bant, kağıt, çekiç, vida, çivi gibi farklı aletler de kullanılmaktadır. Parke döşemelerin kullanılan bazı yan malzemeler de vardır. Bunlar çoğunlukla parkelerin daha güzel ve daha sağlam olmasını sağlayan malzemelerdir. Parke döşemelerinde kullanılan yan malzemeler;

Strafor: Laminat parke döşemelerin, parkelerin zeminine koyulur, ses ve ısı izolasyonunu dengeler. Straforlar, değişen kalınlıklara sahiptir. Straforların parke altında kullanılması zaman içerisinde kayma ve esneme yapacağı için çok fazla önerilen bir yöntem değildir.

Süpürgelik: Bu malzeme, laminat parke döşemelerinde zemin ve duvarın birleştiği noktalarda kullanılır. Döşemelerde kullanılan süpürgelikler, ahşap, plastik veya taş olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Süpürgelik, pervaz olarak da bilinmektedir.

Köşe Süpürgelik Aparatı: Süpürgeliklerin kesiştiği köşelerde kullanılan bir malzemedir. İki kenardan kelen süpürgelikleri köşede birleştirmek için kullanılır.

Parke Geçiş Profilleri: Geçiş profiller çoğunlukla odaların bitiş alanlarında veya kapıların girişinde kullanılır. Zemin kaplamalarında geçiş sağlamak için kullanılır. Parke geçiş profilleri, alüminyum, seramik ve ahşap malzemelerden üretilmektedir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz