fbpx

Adım Adım Doğru Parke Seçimi

Evine veya işyerine parke döşemeye karar veren kişiler için parke seçimi en zor kararlardan biridir. Parke seçimi doğru yapıldığında, uzun süre kullanılabilmektedir. Ama parke seçimi yanlış olursa bu süreç kişiler için oldukça sinir bozucu bir dönem olacaktır. Parkelerde oluşabilecek sorunlardan bazıları parkelerde şişme, parkelerin su alması, leke bırakması ve parkelerin kolaylıkla çizilmesi gibi sorunlardır.

Bu durumların birçoğumuzun başından geçtiği aşikardır. Bunun gibi sorunlarla karşılaşmamak ve bu süreçlerin yaşanmaması adına 10 adımda doğru parke seçimi tek tek ele alındı.

Parke Seçimi

1) Parke seçerken öncelikle renk ve model seçimi ilk kurallar arasında olmalıdır. Çünkü bazen renk ve model kişiyi ciddi bir şekilde etkileyebilmektedir. Ne yazık ki bu durum bazen hüsranla sonuçlanabilir.  Modeli beğenilen parkeler çabuk kirlenen ve kolay çizilebilen bir yapıda ise bu seçim doğru bir seçim olmayabilir.

2) Parke seçerken, mobilyalar ile uyumlu bir parke seçimi yapılmalıdır. Bu sayede ev ve işyerlerinize daha şık bir görünüm kazandıracaksınız. Mobilyadan sonra dikkate alınması gereken yerler; duvar rengi, duvar kaplamaları, perde gibi detaylar da parkeler ile uyum sağlamalıdır.

3) Parkelerin vazgeçilmez ürünlerinden biri de parke süpürgelikleridir. Süpürgelik seçerken parkeye yakın tonlarda veya parkeden renginin zıt tonları seçilmelidir. Ayrıca yüksekliği fazla olan süpürgelikler tercih edilebilir. Bu durum kullanılan ortama farklı bir hava katacaktır.

4) Parke kalınlığı ve parkelerin dayanıklılığı ve parke markası kuralları arasındadır. Zeminin durumu ve ısı ihtiyaçları parkeye göre tercih edilebilir. Parke tercihi yaparken tüm bu ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

5) Parke seçimi yapılan modellerde parkenin kalite ve güvencesinden emin olmak için firmanın parke sertifikaları mutlaka incelenmelidir.

6) Parke kalınlığı önemli noktalardan biridir. Bazı parkelerde kilit sistemleri vardır. Parkelerde bulunan kilit sistemi, parkenin kullanım süresini ve parke dayanıklılığını önemli oranda etkilemektedir. Satın alma sürecinde parkelerin kilitli sistem olmasına ve dayanıklı olduğuna emin olunmalıdır.

7) Parke satın alırken parkenin genel özellikleri ve hangi zemin için daha uygun olacağı konusunda satıcıdan detaylı şekilde bilgi alınmalıdır. Bu durumda bilinçli olmak, parkenin kullanım ömrünü uzatacaktır.

8) Parke seçiminde garanti süresi de önemli bir yere sahiptir. Tercih edilen parke çeşitlerinde, garanti süreleri de farklılık gösterir ve kullanım ömrü de belirlenmiş olur. Satın alırken bu durum da göz önüne alınmalıdır.

9) Parkelerin birleşim ve kesişim yerlerindeki boşluklarda “derz” adı verilen çizgiler vardır. Parkeler derzli veya derzsiz parke olarak satılmaktadır. Parkede hangi ürün size uygunsa derzli veya derzsiz parke seçerken de dikkat edilmesinde fayda vardır. Alınan ürün hakkında yetkili satıcı tarafından bilgi alınmasında her zaman fayda vardır.

10) Parkelerin fiyatları oldukça önemlidir. Parke seçimi için sonuncu madde satın alma işlemidir. Satın alma işleminden önce fiyat araştırması yapılmalı ve kaliteden ödün vermeyen, cebinizi düşünen parke firmalarından alışveriş yapmalısınız. Bu sayede maddi olarak da zarara uğramamaya dikkat edilmelidir.

 

Özetle Parkeler, ev ve işyerlerini ferah gösteren en önemli ürünlerdir. Bu yüzden bilinçli müşteri olmak ve doğru seçim yapmak gerekmektedir.  Kişiler bu süreçte hem fiyat hem de dekorasyon konusunda endişelere kapılarak yanlış karar vermektense, doğru parke seçimini doğru bir firmayla yapmayı tercih etmelidirler.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz