fbpx

İdeal Parke Kalınlığı Nasıl Olmalıdır?

İstediğiniz alana döşenecek parkeler, alanın büyüklüğü ve parkenin alanda kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Parkeler, uygulanacak zemin durumuna göre belirlenmektedir. 21, 22, 23, numaralı parkeler konut, ofis gibi insan yoğunluğunun az olduğu yerlerde, 31, 32, 33 numaralı parkeler ise ticari alanlar ve iş yerleri gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde kullanılır. Parkelerin kalınlığı, parkelerin dayanıklılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Çoğunlukla 8 mm kalınlığa sahip parkeler, ortamın tüm ihtiyacını karşılayabilir, bunun yanında 10 mm kalınlığında olan parkeler de iç mekânlarda rahatlıkla tercih edilebilir.

  • Laminat ve lamine parkelerin kalınlığı çoğunlukla, 6 mm ve 14 mm arasında değişmektedir.
  • Parke kullanımında çok fazla ince parke tavsiye edilmemektedir.
  • Parke ne kadar kalın olursa, Profil dayanıklılığı o kadar güçlü olacaktır.
  • Parkeler çoğunlukla üç ayrı tabakadan oluşur. Bunlar; 5 mm ile 10 mm arası kalınlıkta ağaç katmanı ve 5 mm kalınlıkta ahşap katmanından meydana gelmektedir.
  • Masif parkelerin kalınlığı ise, 16 mm ve 20 mm arasından olmalıdır.
  • Masif parkelerin üretim malzemeleri çoğunlukla meşe, gürgen, gül gibi sert ağaçlardır.

Parkelerin kalınlığı belirlenirken ise göz önünde bulundurulması gereken durumlar ise şöyledir;

Belirlenen ihtiyaçlar göz önüne alınarak, kendinize en uygun modeli ve kalınlığı Billa Parke aracılığı ile belirleyebilirsiniz.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz