fbpx

Kolayca Parke Nasıl Silinir?

Özellikle ev hanımları için yaşam alanlarının etkili bir şekilde temizlenebilmesi ve hijyenik bir ortamın tesis edilebilmesi adına zemin temizliği kritik bir öneme sahiptir. Özellikle evlere dekoratif olarak önemli düzeyde bir şıklık katan parkelerimizin  temizliği ise kusursuz bir zemin görünümü elde edebilmek adına son derece önemlidir ve pek çok ev hanımı açısından etkili şekilde parke nasıl silinir? sorusu sorulmaktadır.

Bilineceği üzere parkeler şık görünümlerinin yanı sıra hassas doku ve yapıları ile temizlik konusunda bazı güçlüklerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Dolayısıyla parke temizliği yaparken bazı özel noktalara dikkat edilmesi halinde hem bu şık zemin kaplamalarının uzun ömürlü şekilde kullanılabilmesi mümkün olacaktır hem de etkili bir temizlik sağlanmış olacaktır.

Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Parke temizliği nasıl yapılır? Nasıl en etkili sonuçlar alınır? Gibi soruları merak eden ev hanımları için özen gösterilmesi gereken püf noktalara yeterli düzeyde dikkat edilmesi halinde şıklık, hijyen ve uzun ömürlü kullanımın etkili bir şekilde sağlanabileceği belirtilmelidir.

Parke Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Parke temizliği yaparken gerekli düzeyde özen gösterilmesi halinde parkelerin en etkili şekilde görünüme sahip olması ve hijyen bakımından en hijyenik ortamın oluşması mümkündür. Bu noktada doğal içeriklere sahip olan temizlik ürünlerine yönelim gösterilmesi durumunda, parkelerde yaşanabilecek açılma, şişme ve benzeri gibi sorunların engellenmesi son derece olasıdır.

Parke temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Parkelerin etkili bir şekilde temizlenebilmesi adına rutin ve sistemli bir temizlik düzeni oluşturulmalıdır.
  • Temizlik işlemlerinde sirkenin temizleme konusunda sunduğu avantajlar düşünüldüğünde sirkeden faydalanılması tavsiye edilir.
  • Çıkmayan ve zorlayıcı lekeleri giderebilmek adına alkol kullanılabilir.
  • Zemine su dökülmesi halinde herhangi bir şişlik oluşmaması adına suya hızla müdahale edilmelidir.
  • Sıradan ve klasik zemin temizleyici fırçalar yerine yumuşak dokulu temizlik araçlarının tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Temizleme ürünleri arasında tercihte bulunurken bebek şampuanlarının kullanılması mümkündür.

Bu tarz durumlara dikkat edilmesi halinde parke temizliği konusunda herhangi bir endişe duyulmadan etkili bir temizlik sağlanabilir.

Parke Nasıl Temizlenir

Parke temizliği yapılmadığı zaman, renginin solumuş olduğunu görebilirsiniz. Görüntüsünün kirli olması ve sizi rahatsız etmesine izin vermeyin. Parke temizlerken sirke kullanırsanız hem evinizi dezenfekte etmiş olursunuz hem de temizliğini sağlarsınız. Öncelikle eşit miktarda su ve sirkeyi birbirine karıştırın. Nazik hareketler ile parkelerinizi deforme etmeden iyi bir şekilde silmeye başlayın. Bunu el ile yapacaksanız ellerinizde mutlaka eldiven olmalı. Sirke ile cildiniz doğrudan temas etmemelidir. Bunun yanı sıra viledayla da sirkeli su hazırlayarak parkelerinizi temizleyebilirsiniz.

Sirkenin asidik yapısından dolayı parkeye tek başına uygulanması doğru değildir. Sirkenin tek başına kullanılması, parkenize zarar verebilir. Bunun için su ile seyreltmeniz daha doğru olur. Parkelerinizi sirkeyle temizlerken kokusu sizi rahatsız ediyorsa camlarınızı açarak evi havalandırın. Bunun yanı sıra temizlik kovasının içine birkaç damla limon ya da nane yağı gibi güzel kokulu ürünler damlatabilirsiniz. Böylece sirkenin rahatsız edici kokusundan kurtulmuş olursunuz.

 

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz