fbpx

Yerden Isıtma Sisteminde Ne Tür Lamine Parke Kullanılır

Yapılarda, ısıdan tasarruf etmek ve evlerdeki yoğun boru görünümünden kurtulmak için yerden ısıtma sistemleri tercih edilmektedir. Yerden ısıtmada, sıcak su borularının beton zeminin içinden geçerek, bulunduğu ortamı ısıtması sağlanır. Ancak beton zemin üzerinde doğru bir kaplama yoksa, bu durum ısı kaybına yok açacaktır. Peki yerden ısıtma sisteminde ne tür lamine parke kullanılır? Yerden ısıtmaya sahip olan zeminlerde genellikle hem yere yapıştırılarak uygulanan masif ahşap parkeler hem de lamine parkeler kullanılmaktadır. Ancak bu malzemeler ısıyı geçirme özelliğine sahip olmalıdır.

•-İşin-hassas-yapılması-için-neler-yapılması-gerekir

Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?

Bu tür uygulamalarda dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır:

Özellikle yerden ısıtmalı bir yapı inşası esnasında, en çok tercih edilen ve ideal malzemelerin ahşap kaplamalar oldukları unutulmamalıdır. Öyle ki son zamanlarda üretilen lamine parkelerin %100 doğal ve dayanıklı malzemelerden üretiliyor olması, yaşam alanlarında daha sık kullanılmalarını sağlamıştır.

Yerden ısıtmalı zeminlere lamine parke döşemesi yapılırken, teknik anlamda bir ustalık şarttır. Bu nedenle de işini en iyi yapan firmalarla çalışmak daha doğru olacaktır.  Yerden ısıtmalı lamine parkeler döşenirken dikkat etmeniz gereken bilmediğiniz teknik özelikleri bu https://billa.com.tr/lamine-parke-nedir-ve-nasil-dosenir/ yazımızı okuyarak detaylı şekilde öğrenebilirsiniz. 

Yerden ısıtma sistemine sahip olan zeminlerdeki su borularının içindeki sıcak su azami olarak 60 santigrat dereceye kadar ulaşır. Elde edilen bu ısı, serpantinleri çevreleyecek olan koruyucu şap tabakasının da su borularındaki ısı dolaylarına göre aktarılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ortalama 45 santigrat dolayları ideal olarak görülse de bu ısı, üzerinde yürünecek olan taban malzemelerinin cinsine ve elde edilmek istenilen ortam ısısına göre de 24 ile 30 santigrat derece dolaylarına aktarılması da uygun olacaktır. Bu noktada asıl önemli olan faktör ise döşemelerde kullanılacak olan ahşapların kuruluk dereceleri olacaktır.

Merak Edilenler

İşin Hassas Yapılması İçin Neler Yapılması Gerekir?

Yerden ısıtma sistemleri üzerine uygulanacak lamine parke malzemeleri ilk aşamada açık havada bekletilmeli ve hava kurusu seviyesine ulaştırılmalıdır. Daha sonra da kurutma fırınlarında rutubeti düşürülmelidir. Yani sağlıklı bir yerden ısıtmalı zemin üzeri lamine parke işlemi yapabilmek için parke yapımında kullanılan ham malzemelerin, yerden ısıtmalı sistemlerde maruz kalacakları ısının çok üzerinde kurutulmuş olmaları şarttır

Rutubete Uyum Sağlayabilmesi İçin Nelerin Yapılması Gerekmektedir?

Ortalama ortam rutubetine uyum sağlayabilmesi için de 10 ya da 20 gün boyunca dinlendirilmiş olması gerekir. Hem uygulama öncesinde hem de uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlara özen gösterildiğinde uzun ömürlü ve sağlıklı bir ortam oluşturmak kaçınılmaz hale gelecektir. Aynı zamanda uygulama esnasında da serpantin ve şap tabaka yüzeylerinin kalınlıkları da ideal boyuta ulaştırılmalıdır.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz