fbpx

Sağlam Parkeyi Boyamak Mantıklı Mı ?

Parkeler, ev dekorasyon işlemlerinin önemli parçaları arasında yer almaktadır. Yaşadığı yeri daha konforlu bir hale getirmek isteyen birçok kişi parke döşeme yöntemlerine başvurmaktadır. Parke döşeme işlemlerini gerçekleştiren kişilerin merak ettiği bir konulardan birisi ise “sağlam parkeyi boyama” konusu olmaktadır. Evlerine döşedikleri parkelerden sıkılan kişilerin merak ettiği bu konu hakkında net bir cevap vermek gerekirse, sağlam bir parkeyi boyamak uzun süreçte parkenizi yıpratarak dayanıklılığını azaltacaktır. Özellikle, en çok tercih edilen parke türlerinden biri olan laminat parkeler söz konusu olduğunda birçok kişi parkenin rengini açmak isteyebiliyor. Eğer bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, parkenin rengini açmak yerine bütün parkeleri değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi halde, parkeniz bir süre sonra kullanılamaz hale gelebilir.

Unutmamak lazım! Parkelerde su geçirmezlik, esneklik gibi kavramlar son dönemlerde kaplama ile de sağlanmaktadır. Olay sadece kullanılan malzemenin türü ve işlenme biçimi değilmiş. Bu durumda parke yüzeyine yapılan direkt bir temas elbette malzemenin farklı ve olumsuz tepkiler vermesine neden olur.

Birçok boya ustası tarafından laminat parke boyama işlemlerinde parkenin dayanıklılık ve uzun ömrü açısından sıkıntılar ortaya çıktığı aktarılmıştır. Bu noktada, boyama işlemini gerçekleştirdiğiniz parkeler belirli bir zaman sonra farklı sorunlar çıkaracaktır. Parke döşeme işleminin zahmeti göze alındığında, bu tarz süreçlerden kaçınmak birçok kişi için çok daha iyi olacaktır.

Laminat Parke Boyama İşlemi

Laminat parke boyama işlemlerinde daha önce de belirttiğimiz gibi birçok boya ustası parke boyama işlemini tavsiye etmemektedir. Eğer laminat parkenizi boyama işleminden geçirecekseniz, belli bir süre sonra parkede aşınma ve boya kalkması ile karşılaşabilirsiniz. Parkeyi boyadıktan belli bir zaman sonra parkenin dayanıklılığında yıpranmalara maruz kalabilirsiniz. Böyle bir durumda ise parke tamiri gibi zahmetli bir işin altına girerek hem maddi hem de zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Laminat parkelerin tabakaları çok sert bir yapı ile donatıldığından dolayı, boya ve tiner gibi maddelerin bu parkeler ile temas edinmesinden kaçınmalısınız. Parkeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitemiz aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Su bazlı boyalar kullanılarak su geçirmezlik sağlanamaz. Üstelik iki silikon katman arasında kalan en ufak hava boşluğu zamanla hareket eder, yayılır. Buraya hapsolan nem ve ısı kullanım tahribatının çok ötesinde bir tahribata neden olur. Bu nedenle estetik amaçla bile olmaz parkelerin (kullanılan malzeme kalitesinden bağımsız bir şekilde) boyanması doğru değildir. Eğer hava alması açısından kullanılan boya inceltilse bile bu durumda zamanla muhakkak büyük ölçüde dökülmeler, çatlamalar meydana gelecektir. Bu da başta hedeflediğimiz dekoratif şıklığa ters bir adım olurdu, değil mi?

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz