fbpx

Parke Döşemenin Avantajları

Gerek sıcak görüntüsü gerek estetik görünüşü ile parkeler bir çok ev sahibinin zemin tercihidir. Bu yüzden sizin için hazırladığımız parke döşemenin avantajları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Genel olarak ahşap zeminli daireler daha çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni ahşap döşeli zeminler daireyi daha estetik ve modern göstermesidir. Ayrıca parke kaplı zeminler bir çok mobilya kolayca uyum sağladığı için son derece fonksiyonellerdir.

Parke Döşemenin Avantajları Nelerdir?

Parkeler çoğu zaman bir evin tamamlayıcı unsurudur. Özellikle her türlü mobilya ile uyum sağlaması nedeni ile çok tercihe dilen parkeli evler, hijyen bağımlıları için de son derece kullanışlıdır.

Parke doğal ahşaptan yapılmış ve çeşitli renk tonlarına sahip modeller halinde üretilmektedir. Geniş renk yelpazesi sayesinde evinizin ve mobilyalarınızın tarzına göre kiraz, ceviz, lapacho, çam veya meşe seçenekleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca parkeler dayanıklı döşeme türleridir. Parkenin türüne ve kalitesine göre değişiklik göstermekle beraber, genel olarak çok sert darbeler haricinde kolay yıpranmazlar. Ancak düzenli bir bakım ve alınacak basit önlemlerle parkelerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Parke döşeme evler için çok iyi olsa da ofis ya da insan sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde kullanımı çok tavsiye edilmez. Ancak bu görüş tamamı ile doğru değildir. Dış mekan ya da ofisler için üretilen dayanıklı parke modelleri bulundukları ortama güzellik katmaktadır.

Ahşap Ve Laminat Parkelerin Temizliği

Ahşap ve laminat parkelerin temizliği ve bakımı son derece basittir. Parke temizliği ekstra bir uzmanlık gerektirmez. Siz de basit tavsiyelere uyarak parkelerinizin ilk günkü görünümünü uzun süreler boyunca koruyabilirsiniz. Ayrıca, düzenli bakım yapıldığı takdirde parke döşemelerinin rengi uzun yıllar solma yapmaz ve eskisi gibi kalır.

Modelleri Ve Desenleri 

Parke döşemelerin her biri farklı renk tonu ve desene sahiptir. Ancak bu döşeme tiplerinde kullanılan malzemeler kısmında farklılık göstermektedir. Parke fiyatları, genelde kullanılan malzemenin kalitesi ve diğer özelliklerine göre belirlenmektedir. Günümüzde ev dekorasyonunda zemin döşemesi olarak parke tercih edilmektedir. Bunun nedeni parke döşemesi olan evlerin daha estetik durması ve bunun da evin değerini artırmasıdır. Modern ya da klasik bir dekorasyon olsun; her ev dekorasyonu ve stile uyum sağlayan parkeler, ev sahipleri için bir sürü avantajı beraberinde getirir.

Parke döşemelerinin belki de en büyük dezavantajı biraz maliyetli olmalarıdır. Bunun tek sebebi; kullanılan malzemelerin kaliteli olması, çizilmez ve suya dayanıklı parke zemini gibi farklı özelliklere sahip olmalarıdır. Bu sebeplerden ötürü, düşük bütçeye sahip olanlar için parke döşemesi pek uygun bir fikir olmayabilir. Parke döşemelerin diğer dezavantajı ise temizliktir. Özetle, yanlış temizlik ürünü tercihi nedeniyle parkeler zaman içinde solmakta ve parlaklıklarını kaybetmektedirler.

Bu tarz bir sorun yaşayanlar cila ya da diğer basit işlemlerle bu sorunun üstesinden kolayca gelebilirler.

Ayrıca bazen parke üzerinde çorapla yürümek, kayma tehlikesi geçirmenize neden olabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için meşe gibi sert ağaç ham maddesinden üretilen parkeleri tercih edebilirsiniz.

Kısacası parke döşemenin avantajları saymakla bitmez. Ancak her güzel aksesuar gibi onlar da yoğun bir ilgi ve bakım bekler. Kısacası evinizin zemini parke ile kaplıysa, sadece biraz bakım ve uğraş ile bastığınız yerin her zaman estetik görünmesini sağlayabilirsiniz.

Parkeyi Korumak İçin Yapılması Gerekenler

  • Evin giriş kapısına mutlaka sünger çekin. Böylece dışarıdan gelen tozun parkeyi aşındırmasını önleyebilirsiniz.
  • Evde topuklu ayakkabı giymemeye çalışın ve özellikle yağmurlu günlerde parke üzerinde yürümeyin. Çamur ve nem parkenizin çürümesine yol açacaktır.
  • Sandalyelerin ayakları ve mobilyalar için koruyucu altlık kullanın. Böylece zeminin çizilmesi ya da ezilmesini önleyebilirsiniz.
  • Su ya da sıvı döküldüğünde hemen müdahale edin ve yeri kurulayın.
  • Parkeleri diğer zeminler için kullandığınız sabunla temizlemeyin. Bunun için özel ürünleri kullanmanız parkeler için daha sağlıklı olacaktır.
  • Parkenizin gün içinde yoğun güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin. Bunun için güneşin geldiği yöne perde çekmeniz yeterli olacaktır.
  • Eğer zamanla zeminde çizikler oluştuysa ve bunlar çok derin değilse, ahşabı eski haline getirmek için macun kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda ‘Parke Döşemenin Avantajları‘ konusuna ışık tutan çalışmamızı yaptık. Umarım içeriği faydalı bulmuşsunuzdur. Sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın: https://billa.com.tr/

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz