fbpx

Parke Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Parke alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı hem evinizin / iş yerinizin dekorasyonu hem de sağlığınız için önemlidir. Doğru parke seçimiyle ofisinizde veya evinizde hoş bir ambiyans meydana getirebilirsiniz. Hangi parkeyi almalıyım diye kararsızlık yaşıyorsanız aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Parke Alırken Dikkat Edilecek 8 Önerisi

 • Parke rengiyle odanın rengi birbirine uymalıdır. Parkenin mobilya renklerini kapatmayacak, bilakis açığa çıkaracak tarzda olması gerekir. Koyu renk mobilyaları olanların parke seçiminde açık renklere yönelmesi tavsiye edilir. Açık renk mobilya kullananlar için durum tam tersidir. Zıt renkler tamamlayıcı olarak tercih edilmelidir.
 • Koyu renkli parkeler, mekânı basık ve dar gösterme eğilimindedir. Öteki renklere kıyasla tozu daha fazla belli eder. Ancak koyu rengin daha lüks bir görünüm oluşturması da mümkündür. Parke seçiminde mekânın büyüklüğü atlanmaması gereken bir detaydır.
 • Perde ve halılar, duvar boyası gibi unsurların da parke seçiminde hesaba katılması lâzımdır. En yaygın parke renkleri kül grisi, süt beyaz, gül rengi ve açık beyazdır. Açık renk parkeler tozu ve kiri kolaylıkla belli etmez, daha pratik bir şekilde temizlenebilir.
 • Parke alırken nelere dikkat edilmeli diye düşünüyorsanız ve parke türü konusunda ikilemde kaldıysanız parke çeşitleri hakkında araştırma yapmalısınız. Örneğin lamine parke modelleri son derece dayanıklıdır fakat maliyeti laminat parkelerden daha fazladır.
 • Parkeler bulunduğunuz ortamın havasını etkiler. Bu nedenle sağlığa zararlı bir madde içermemesine özen göstermelisiniz.
 • Parkelerin aşınma sınıfları da göz önüne alınması gereken bir başka husustur. AC3, AC4, AC5, AC6 şeklinde gruplandırılan aşınma sınıfları parkenin direncini gösterir.
 • Bunların yanı sıra tamamen doğal masif parkelerin bakımı zahmetli ancak kullanım ömrü uzundur. Mutfak ve banyolarda su geçirmez parkeler kullanılmalıdır.
 • Parke ne kadar kalın ise nem, yük ve eğilip-bükülme gibi faktörlere karşı dayanıklılığı o kadar fazla demektir. Parke seçimi yaparken dikkat edilecekler arasında parke kalınlığı es geçilmemelidir. Kalın parkelerin sesi azaltma özelliği de vardır. Tabii, kalabalık olmayan yerlerde (örneğin, evlerde) ince parke kullanılabilir.

Parke Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Parke alacağınız firmayı araştırarak referanslarını inceleyin. Çeşitli platformlarda yapılan yorumları gözden geçirin.
 2. Markaları, ürün özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırın.
 3. Satın alım işleminden önce firmayla görüşün. Ne kadar ilgili olduklarına, ürünlerine dair garanti sunup sunmadıklarına, montaj konusunda verdiği bilgilere ve montajdan sonra servis güvencesine dikkat edin.
 4. Ürünlerin E1 belgesi var mı? Bunu öğrenin. Eğer varsa, o parke sağlığı tehdit eden kimyasal maddeler barındırmıyor demektir.
 5. Parke yaptırmadan evvel zeminin ölçüsünü doğru alın. Aksi takdirde evinizin ve parkenizin görünümü bozulabilir.
 6. Parkeyi döşeyecek kişi bu alanda uzman olmalı, işleme başlamadan engebeler ve çukurlar düzeltilerek zeminin her noktada aynı olması sağlanmalıdır.
 7. Su tesisatının kontrol edilmesi, muhtemel bir sızıntıda parkenin zarar görmemesi için tedbir alınması da gereklidir.
 8. Parke yaptırırken dikkat edilecekler içerisindeki bir diğer ayrıntı, 2 gün önce ambalajından çıkarmak, 48 saat bekletmektir. Bu sayede parke hava alacak, evin nem ve ısı dengesine rahatlıkla adapte olabilecektir.
 9. Parke döşeme yönü herkesin dekoratif zevkine göre değişir. Boyuna, enine çizgili, üçgen, kare vb. modellerden istediğinizi seçerek tarzınızı yansıtabilirsiniz. Döşeme yönünü kararlaştırırken evin ışık yönü göz önünde bulundurulmalıdır.
 10. Döşeme işleminden sonra parkeye ince bir tabaka hâlinde kuru talaş serilip tutkalın nemi alınır. Böylelikle parke, zemine tam olarak yapışır. Naylon örtü kullanmak gerekmez.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz