fbpx

Sıcaklık Parkelere Zarar Verir Mi?

İç mekan tasarımlarında zeminlerde sıkça kullanılan parke hayatımızın çoğunluğunu geçirdiğimiz evlerimizde veyahut işyerlerimizde zemin döşemelerinde vazgeçilmez bir üründür. Lamine parkeler doğal ve yaşayan, nefes alan malzemeler oldukları için direkt olarak güneş ışığından korunmaları oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra içinde bulunduğu ortamdaki rutubetten etkilenmektedir. Zemininde parke döşenmiş olan iç mekanın ve ortamın ısısı 24 derecenin üzerinde olmamalı ve nem oranının da %45-60 aralığında olması tavsiye edilen önemli noktalardandır. Parke bulunan alanda çok fazla sıcaklık nedeniyle kuruluk oluşursa insan sağlığına zarar verebildiği gibi doğal bir malzeme olan lamine parkeye de büyük zarar verebilmektedir. Parkelerin direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamaları ve zarar görmemeleri için perde, güneşlik gibi malzemelerden yararlanılarak oluşabilecek hasar en aza indirilmelidir.

Parke Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üretiminde doğal malzeme kullanılan lamine parkelerde çivili ve çok ince topuklu ayakkabı ile üzerine basılmaması önerilmektedir. Bununla birlikte ağır olan mobilyalar, gardırop, büfe gibi eşyalar parke üzerinde sürüklenmemelidir aksi taktirde parke üzerinde ciddi çizikler oluşabilir. Parkelerin temizliği yapılmadan önce üzerindeki tozdan kurtulmak için öncelikle süpürülmeli sonrasında ise suyu iyice sıkılmış nemli bir bez yardımıyla silinmelidir. Doğal olmayan ve amonyak içeren temizlik maddelerinden uzak durulmalı parkeler için özel olarak satılan temizlik maddeleri tercih edilmelidir. Parkelerin direkt olarak suya maruz kalmaları engellenmelidir. Herhangi bir sıvının parke üzerine yanlışlıkla dökülmesi durumunda hemen kuru bez yardımıyla parke üzerindeki sıvı temizlenmelidir. Parkelerinizin üzerinde bulunan tekerlekli veya tekerleksiz sandalyelerin hareketleri sırasında parkelerin aşınıp zarar görmemesi için bu alanlarda yumuşak korumalıklar kullanabilir veyahut sandalyenizin ayaklarına silikon malzemeden oluşan aparatlardan takabilirsiniz. Unutmayın ki lamine parkeler nefes alıp verme özelliğine sahip doğal malzemelerden üretilmektedirler, parkelerinize ne kadar özen gösterip ne kadar dikkatli olursanız o kadar uzun ömürlü olacaklardır. Sağlık açısından oldukça önemli olan lamine parkelerin kullanımı özellikle çocuklu aileler için büyük önem taşımaktadır. Yerlerde emekleyen, oyuncaklar oynayan çocuğunuzun temas ettiği alanın doğallığı ve kullanılan ürünün içeriği her ebeveyn için önemlidir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz