fbpx

Parkelerin Kaymaması İçin Ne Yapmalı ?

Parke bazlı zeminler, genel olarak kaygan değildir. Ancak cila kaplaması uygulaması, yanlış temizlik yapılması veya kir durumu gibi birçok faktör, zemin yüzeyinin kaygan olmasına neden olabilir. Bu durum ise kazalara ve yaralanmalara yol açabilir. Parkelerin kaymaması için doğru temizlikle beraber bazı kolay yöntemler yapılabilir.

İşte parkelerin kaymaması için yapılması gerekenler!

Temizlik Rutini

Herhangi bir ortamda kaymaları ve takılmaları önlemek için sıkı bir temizlik son derece önemlidir. Parkelerin kaymaması için şu ipuçlarına dikkat etmelisiniz:

  • Basit ama etkili bir ipucu, evin içindeki farklı alanlar için ayrı paspaslar kullandığınızdan emin olmaktır. Örneğin, bir mutfak paspası, yağ toplayabilir ve bu, daha sonra yoğun olarak kullanılan bir alanda tercih edilmişse yağ birikebilir ve zemini kirletebilir. Ayrı paspasların kullanılması, kontaminasyonun bir yerden diğerine aktarılmamasını sağlar.
  • Çok kirli alanlarda, zemine yağ çözücü deterjanlar sürmek de fayda sağlar. Bu yöntem, temizlikten sonra fazla nemi azaltmaya yardımcı olur.
  • Temizlik araçlarını düzenli olarak yıkamak, zemine eklenen fazla nemi azaltmak, paspasları ve bezleri her kullanımdan sonra durulamak da önemlidir.
  • Tüm bunlarla beraber hasar görmüş veya yıpranmış parkeleri, yeniden canlandırmak için orijinal zemin kaplama standartlarını geri getirmeyi amaçlayan çeşitli zemin uygulamaları yapabilirsiniz.

Halı, Paspas veya Yolluk Kullanın

Parkeleri daha az kaygan hale getirmenin en basit yollarından biri parke üzerine kilim, paspas veya yolluk yerleştirmektir. En az çaba gerektiren yöntem olduğu için önce bu yöntemi denemelisiniz. Bu çözüm, lavaboların, giriş yollarının, koridorların, merdiven altlarının ve geniş açık odaların yakınındaki zemin bölümleri için idealdir.

Bu yöntemi kullanırken karşılaşabileceğiniz ana sorunlar, paspasların sunduğu sınırlı kapsama alanı ve halı veya yolluk yerleştirildikten sonra kaymasını önlemek için çift taraflı bant gibi bir yapıştırıcıya duyulan potansiyel ihtiyaçtır. Tüm parke zemini, halı, paspas ve yolluklarla kaplamak mümkün değildir. Bu nedenle, bunlar sorunu tamamen çözmez. Ancak, parke zeminde özellikle de kayganlaşan küçük bir alan varsa, bunlar hızlı bir çözüm olacaktır.

 

Parke de kaymayan halı tercih edilebilir.

Kayma Önleyici Bir Formül Tercih Edin

Parke zeminlerinizi daha az kaygan hale getirmek istiyor ancak görünümünü değiştirmek istemiyorsanız, kayma önleyici bir formül uygulamayı düşünebilirsiniz. Kayma önleyiciler, parke yüzeyinde mikro basamaklar oluşturarak çalışır. Başka bir deyişle, yüzeyi mikroskobik olarak aşındırırlar ve ıslandığında yüzeyi daha az kaygan hale getiren bir profil oluştururlar.

Kayma önleyici formül tercih etmek, nispeten basit ve çok etkilidir. Ancak iki dezavantajı vardır:

  1. Birincisi, halı sermek gibi uygulamalardan çok daha zahmetli bir işlemdir. Hazırlık, uygulama ve temizlemeyi hesaba kattığınızda ayrıntılara dikkat gerektirir ve en az birkaç saatinizi alır.
  2. İkincisi, kaymaz formüller, parkeleri aşındırarak çalışabilen sert kimyasallar içerir. Mikroskobik basamaklar oluşturmak için tasarlanmış olsa da doğru şekilde uygulamazsanız parkeleri mahvetme riski vardır. Bu nedenle, talimatları dikkatli bir şekilde takip etmek ve tüm yüzeye uygulamadan önce zemininizin küçük, daha az görünür bir alanında test etmek çok önemlidir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz