fbpx

Parkeler Ne Kadar Sağlıklıdır?

Sağlık, insanların hayatında her zaman önde gelir. Bu nedenle en sağlıklı parke hangisi tarzında sorular, kullanıcılar tarafından tabi olarak merak edilen sorular arasında gelir.

Ülkemizde pek çok kişi, son yıllarda parke kullanımına büyük bir talepde bulunmuştur. Bu durum, insanların ücreti daha az olan parkelere olan talebini arttırmıştır. Ne var ki bu şekilde üretilen parkeler içerisinde kanserojen maddeler içerdiği için, sağlığa doğrudan olumsuz etkide bulunmaktadır.

Bu nedenle kullanılan E1 belgeli laminat parke markaları, tercih edeceğiniz parkenin sağlıklı olup, olmadığını göstermesi bakımından önemlidir. Tavsiye edilen, parke almadan önce söz konusu belgeye sahip olup, olmadığını araştırmanızdır.

Parke Çeşitleri Nelerdir?

Eğer parke almak istiyorsanız ve parke çeşitleri nelerdir? Sorusuna yanıt arıyorsanız, üç tip parke bulunmaktadır;

  1. Masif Parke
  2. Lamine Parke
  3. Laminat Parke

Bunların arasında masif parke, uzun ömürlü, yalıtımda tercih edilen ve geri dönüşebilir bir yapıdadır. Lamine parke ise masif parkeye göre daha düşük kaliteye sahiptir ve bozulması da daha çabuk olur. Laminat parke ise estetik bir görünüm sunar ve uzun ömürlü, dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Laminat parke sağlıklı mı sorusuna verilebilecek cevap, E1 belgesini bulunduran ürünlerin güvenli olduğudur.

Parkeler Sağlıklı Mıdır?

Hangi parke daha kullanışlı olarak tercih edebileceğiniz seçenekler, yukarıda olduğu gibidir. Ancak ne seçerseniz seçin, sağlığınız için dikkat etmeniz gerekir. Parkeler sağlıklı olmakla beraber; her parke sağlıklı değildir.

Günümüzde bazı parkelerde, formaldehit madde kullanıldığı, bunun da kanser yaptığı malumdur. Dolayısıyla araştırma yapmadan, gelişigüzel almak sağlığınızı tehdit eden bir durum oluşturur. Laminat parke sağlıklı mı kararını verebilmek için, bakmanız gereken ilk madde belgesidir.

Bu hususta E1 belgeli laminat parke markaları, güvenle tercih edilebilir. Ayrıca Dünya Sağlık Organizasyonu da güvenli parkelere “mavi kelebek” işareti koyar. Bu, ilgili eşyanın/besinin, sağlıksız madde içermediğine işarettir.

Ayrıca bir parkede %40-%80 oranında ağaç kullanılır. Bu oran ne kadar yüksekse, parkeniz de o kadar sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla parke alımı, önem gösterilmesi gereken bir husustur.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz