fbpx

Parke Üzerindeki Boya Lekeleri Nasıl Çıkar ?

Parke döşemeler, pratikliği ve bir odaya sağladığı rahat, sıcak görünümü nedeniyle birçok evde popüler olarak kullanılıyor. Ancak parkelerin, özelliklerini ve uzun ömürlülüğünü koruması için özenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Parkelerdeki zor lekeleri, iz veya kalıntı bırakmadan çıkarmak için doğru temizleme prosedürünü tercih etmeniz gerekir. Parke üzerindeki boya lekeleri, en zor leke türleri arasındadır. Parke üzerindeki boya lekelerini çıkarmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Ovmaya Başlayın

Bir kovayı biraz ılık suyla doldurarak işe başlayın ve kovanın içine eski, kullanılmayan bir bez parçası koyun. Etkilenen bölgeyi ovmak için nemli bez kullanmalısınız. Lekeyi, güçlü bir şekilde fırçalamanız gerekir. İlerledikçe boya lekelerinin sayısı ve kıvamı yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Boya lateks boyaysa ve lekeler, yalnızca birkaç saat önce ortaya çıkmışsa temizlenmesi çok daha kolay olacaktır.

  • Bıçak ile Kalıntıları Ortadan Kaldırın

Bu yöntem, özellikle de su bazlı boya lekeleri için en iyi sonucu verir. Parkenin yüzeyine zarar vermeden boyayı çıkarmak için kör bir bıçak kullanabilirsiniz. Sert boya lekeleri olması durumunda bıçağı kaydırmak için bir çekiç de kullanabilirsiniz. İki levha arasında kuru boya olması durumunda, boyayı ahşap damar çöküntülerinden ve iki levhanın kenarlarından nazikçe çıkarmak için bir kazıyıcı kullanabilirsiniz. Ancak, bazı yağ bazlı boyalar kuruduğunda sertleşebilir. Bu nedenle, tam ısıyı ayarlayarak 15-20 saniye boyunca hasarlı bölgeyi bir saç kurutma makinesiyle ısıtmayı deneyebilirsiniz.

  • Hafif Bir Temizlik Deterjanı Kullanın

Nemli beze, birkaç damla bulaşık deterjanı dökebilir veya kâğıt havlu kullanarak lekenin her yerini ıslatabilirsiniz. Birkaç dakika ileri geri ovalayın, kuru ve emici bir bez kullanarak lekeyi silin. Bu yöntem ile yumuşayacak olan boya lekeleri, artık bulunduğu yerden kolayca kaldırılabilir olacaktır. Son olarak, boya tabakasını kazımak için kör bir bıçak kullanın ve parke yüzeyini süpürün.

  • Daha Ciddi Lekeler İçin Isı Tabancası Kullanın

Bazı boya lekeleri, oldukça zor çıkar ve kalıcıdır. Bu gibi durumlarda, boya lekesini hafifçe eritmek için bir ısı tabancası kullanmanız gerekebilir. Ancak, bunu yapmadan önce parke tedarikçiniz veya üreticinizle iletişime geçerek bunun tavsiye edilip edilmediğini öğrenmeniz en iyisi olacaktır. Çünkü ısı tabancası, bazı parke türlerine ciddi zararlar verebilir.

  • Boya Lekesi Çıkarıcı Ürünleri Kullanın

Özel olarak üretilen boya lekesi çıkarıcı ürünler satın alabilir ve lekelere uygulayabilirsiniz. Burada yine bu ürünün kimyasallarını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız ve olası bir hasarı önlemek için parkeye uygun olup olmadığını üreticiye sormalısınız.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin dikkatli davranın ve son iki yöntemi yalnızca son çare olarak tercih edin. Çünkü bunlar, parkeye kalıcı olarak zarar verebilir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz