fbpx

Parke Renklerinin Psikolojiye Etkisi

Gerek özel yaşamlarımızda gerek iş hayatımızda renklerin tesiri altında yaşarız ve bu çoğu zaman bizim ruh durumumuzu doğrudan etkiler. Hatta giydiğimiz kıyafetin renk ve deseni bile iç dünyamızı yansıtan faktörlerden biridir. Peki parke renklerinin psikolojiye etkisi olduğunu duydunuz mu? Çevremizde bulunan her element gibi, parkelerin de psikolojimiz üzerinde direkt etkisi vardır.

Parke Renklerinin Psikolojiye Etkisi Nelerdir?

Parke renklerinin psikolojiye etkisi hiç de kulak ardı edilecek bir konu değildir. Renklerin, insanlar üzerinde hem psikolojik hem de fiziksel etkileri tartışılmaz bir gerçektir. Bu konu hakkında daha önce yapılan bilimsel deney ve çalışma renklerin kişilerde olumlu ve olumsuz etkiler uyandırdığı sonucunu somut bir şekilde ortaya koymaktadır.

Örneğin, evlerimizdeki ya da iş yerlerimizi dizayn ederken kendi zevkimizi yansıtmasına özen gösteririz. Ancak mobilyalar ve objeler dışında dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır o da parke renklerinin psikolojiye etkisi faktörüdür.

Gelin bu konuyu bazı örneklerle açıklayalım;

  • Örneğin, kırmızı tonlu parke renkleri acıkma hissini arttırdığı için mutfaklarda daha çok tercih edilmektedir.
  • Yeşil tonlu parke renkleri ise rahatlık hissini arttırdığı için, sakinleştirici bir özelliği vardır.
  • Beyaz renk ya da beyaza yakın parke renkleri saflığı, temizliği, sadeliği simgelediği için evlerde ve iş yerlerinde rahatlıkla tercih edilebilir ancak bunun yanında hastaneler, klinikler, laboratuvar için de en doğru renk seçeneğidir. Bunun nedeni ise ortamın temiz olduğu algısını oluşturmasıdır.
  • Parke renklerinde kahverengi kullanmak doğal hayatı ifade eder toprak ana ve ağaçların rengidir. Bu nedenden ötürü lamine parkenin kullanıldığı alanlarda kahverengi daha fazla görülmektedir. Bunun ana temel nedeni ise lamine parke ahşaptan yapılıyor olmasıdır. Genelde ahşap gibi doğal malzemeler renkleri bakımından daha sıcak ve huzur verici bir etki yaratır ve ortama sıcak bir hava katar. Bu renk tonu insanda güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik hissini oluşturan bir renk olması sebebi ile ofislerde ve mağazalarda da kullanılması son derece mantıklıdır.  Ayrıca lamine parkenin en güzel yönlerinden biri ise; bu parke türü yüksek frekanslı sesleri emdiği için sakin sessiz bir ortam sağlamak konusunda çok başarılıdır ve bu harika özelliği sayesinde huzurlu olma hissini ortaya çıkarır.
  • Parke renklerinde son olarak turuncu tonları ise yer döşemeleri için neşe verici, ısıtıcı, birlik olmaya yönlendirici bir etkiye sahiptir olduğundan ofis ve insan sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde kullanılması gayet uygundur.

Ayrıca parke döşemelerinde belirgin çizgiler ve desenler kullanıldığında bunların da psikolojik etkileri vardır. Örneğin parkedeki çoklu dairesel çizgiler odada canlılık, enerji, hareket hissini arttırmaktadır. Ancak odadaki objelerin yoğunluğu fazla ise zemini sade tutmak daha faydalı olacaktır. Bu nedeni ise objeler durağan hareketsiz ve sade ise parke döşemesinin deseni ve rengini hareketli tutmak denge hissini vermesi açısından oldukça faydalı olacaktır.

Her bireyin karakterine göre iyi hissettiren renk ve desenler farklılık gösterdiği gibi, en bilinen etkileri yukarıda belirtilmiş olanlardır.

Bu yazımızda ‘Parke Renklerinin Psikolojiye Etkisi‘ konusuna ışık tutan çalışmamızı yaptık. Umarım içeriği faydalı bulmuşsunuzdur. Sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın: https://billa.com.tr/

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz