fbpx

Parke Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Bloklardan veyahut şeritlerden oluşan parke bir desen oluşturarak döşenen zemindir. Ahşap ve türevleri malzemeler kullanılarak hazırlanan parkeler birbirlerine geçirme yöntemiyle veyahut yapıştırılarak kullanılmak istenen zemine döşenir.80’li yılların başlarında İsveç’te üretilen parke birkaç kattan oluşan kağıdın reçineler kullanımıyla birbirine bastırılması sonucu aşınmaya karşı yüksek dayanıklılığı olan laminat olarak adlandırılan ürün ortaya çıktı.

Laminat ilk zamanlarda mutfak tezgahlarında, duvar panellerinde ve masalarda kullanıldı zeminde kullanımı daha sonra ortaya çıktı. Zeminde kullanmanın daha yararlı olacağı bu ürün zemine yerleştirilip döşenmek için farklı teknikteki işler yapmayı gerektiriyordu ve henüz bu tekniklerin zorluklarını aşma yolları çözülmemişti. En büyük problemlerden olan aşınma sorunu idi bunun sebebi ise kullanılan parkenin zeminde olması sonucu duvarda veyahut mutfak tezgahında bulunan yerlerden çok daha fazla aşınmaya maruz kalacağıydı. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda bu zeminlerde kullanılan parkenin kat kat daha dayanıklısı üretildi. Yaşam alanlarımızda sıkça kullanır hale geldiğimiz parkeler kendi zevklerimize ve isteklerimize göre kişiselleştirdiğimiz alanlarımızın en önemli unsuru haline geldi. Neredeyse otuz yılı bulan bir süreçte bugünkü kullanım halini alan parkeler değişik renk desen ve özelliklerine sahiptirler.

Parke Kullanımının Önemi ve Avantajları

İçinde yaşayacağımız evler veyahut gün boyu çalışacağımız ofis alanları. Hayatımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz bu alanların iç mekan tasarımına ve kullanılan malzemelere oldukça önem veriyoruz. Peki zeminlerimiz için seçtiğimiz parkenin bizler için ne gibi önemleri var? İlk olarak estetik ve güzel bir görünüm için parke herkesin ilk tercihi olacaktır. Ortamı kullanılan doku, desen ve renge göre daha sıcak ve modern kılan parkelerin bir çok renk tonu alternatifi bulunmaktadır. Neredeyse bütün yaşam alanlarının zemininde kullanılan parkeler dayanıklılık ve desen alternatifi olarak çok çeşitlidir. Bunun yanı sıra sağlık açısından da kullanımı önem taşıyan parke nem gibi olumsuz faktörlere de dayanıklıdır. Anti bakteriyel özellikli parkeler sayesinde çocukların evin içinde özgürce oynayıp dolaşmasını da sağlayan parkeler iç mekan tasarımlarının vazgeçilmez zemin çözümü olarak hayatlarımızda yer edinmiştir. Temizliği ve kullanımı da oldukça kolay olan parkeler çoğu tasarımcı ve ev sahibinin ilk tercihidir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz