fbpx

Parke Nasıl Sökülür?

Özellikle evlerinin parkelerini yeniden döşemek isteyenlerin merak ettiği soruların başında gelen parke nasıl sökülür? konusu ev sahiplerinin veya hanımlarının kafalarını karıştırmaktadır. Çünkü yeni alacakları parkeleri takmadan eskilerini sökerken yaşamak istedikleri bazı sıkıntılar kafalarını kurcalamaktadır. Parkelerin sökülmesi zaman zaman zahmetli olmaktadır. Kesinlikle işinin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Kullanımı kolay olduğu gibi pratik olan parkeler, evlerinize ayrı bir hava katmaktadır. Fakat özellikle parke tadilatı yaptırmak isteyen ev sahipleri, pahalı olan parkelerine zarar gelmemesi için sökülmesine özen göstermektedirler. Bu durum doğal olarak kendilerini endişe içerisinde bırakmaktadır. Yazımızın devamını okumanız sizlerin konu hakkında detaylı şekilde bilgi sahibi olmanızı sağlayaktır.

Parke Sökülme İşlemi Nasıldır?

Parke sökülme işlemi bazen uzun zaman alsa bile, işinin ehli kişiler tarafından yapıldığı müddetçe, hiç bir şekilde parkelerinize zarar gelmeden sökülme işlemi yapılabilmektedir. Sökülme işlemi sırasında, bazı ufak detaylara dikkat edilmesi, parkenizin bir kalıp gibi kısa sürede çıkmasını ve sökülmesini sağlayacaktır. Ustaya parke sökümü için para vermek istemeyip, kendiniz parkenizi sökmek isterseniz bu işlemi son derece kolay şekilde yapabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler ise şunlardır.

  1 – Parkenizin duvar dibinde yer alan ve kolay şekilde çıkan süpürgelikleri öncelikle çıkarmanız gerekecektir.

  2 – Eğer süpürgelikleri elinizde çıkartamıyorsanız, bir spatula veya tornavida yardımı ile rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

  3 – Parkelerinizi sökümünü ise rastgele değil, kapı girişinin olduğu yerden başlayarak yapmalısınız.

Bu şekilde kalıp halinde ve parkenize zarar gelmeden rahatlıkla parkelerinizi kendiniz çıkarabilirsiniz. Parkenizin altında bulunan yapışkanlı madde parkenize yapışacağı için, bir alet yardımı ile aşağıdan yukarıya doğru parke çekin ve kaldırın. Bu şekilde peyderpey parkenizin çıkmasını sağlamış olacaksınız.

Parke Döşeme Nasıl Olmaktadır?

Tadilat işlerini yapan ustaların bazı işlemler için yüksek rakamlarda paralar istemesi, insanların kendi işlerini kendilerinin yapmasını bazı zamanlarda gerektirmektedir. Bu işlerden olan lamine parke döşeme ise, sökülmesi gibi biraz teferratı olan bir işlemdir. Fakat çok zor olmamak ile beraber dikkat edilmesi gereken işlemleri yaparak evinizin parkesini, kendiniz döşeyebilirsiniz. Bu iş için ise ekstra bir usta parası vermenize gerek kalmayacaktır.

Parke döşeme için şunları yapmak gerekmektedir.

1  – Parkelerinizi nasıl yerleştirmenize karar verdikten sonra, almış olduğunuz parkelerinizi bir boş yere yerleştirin.

2 – Daha sonra, kalıplar halinde olan parkelerinizi koyacağınız odanın veya salonun boyuna göre yerleştiriniz.

3 – Kesilmesi gereken fazla yer var ise, parke kesme aleti ile bu işlemi yapabilirsiniz.

4 – Parkeleri yan yana koyduktan sonra ise, kilit sistemi ile birbirine daha iyi yapışmasını ve birleşmesini sağlayabilirsiniz.

5 – Görüntü olarak uyumlu olmasını istiyorsanız, parkelerinizin alt sırasının döşemesini yaparken, birleşme alanının diğer parkenin ortasına gelmesine dikkat ediniz.

6 – Parkelerinizi yerleştirirken radyatör borularına takılan kısımları ise kesmek gerekmektedir. Boyuna göre kestikten sonra yerleştirin.

En sonda ise parkelerinizin duvar tarafına bakan süpürgeliklerini takınız. Bu süpürgeliklerin çıkmasını istemiyorsanız, bir matkap ve vida yardımı ile sabitleyebilirsiniz. Parkeleriniz ortasının ise çizgi olan kısmını parke kapatıcı metal çubuk ile kapabilir ve yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde kendi başınıza parkenizi döşemiş olacak ve ekstra usta parası vermemiş olacaksınız.

Parke Sökülürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde bulunan eski parkenizi sökmek istediğinizde bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Parke sökülürken dikkat edilmesi gerekenler konusunu maddeli bir şekilde yazarak, sizlere detaylı bilgi vermiş olacağız.

Parke sökümünde şunlara dikkat ediniz.

1 – Parke süpürgeliklerini sökerken, süpürgeliğinizin kırılmaması için yavaş bir şekilde spatuladan yardım alınız.

2 – Eğer vida ile sabitlenmiş ise, süpürgeliğinizi kırmadan önce vidaları çıkartın.

3 – Daha sonra ise, bir tornavida yardımı ile kapı girişinin ordan bağlantı yerlerinden parkelerinizi sökünüz ve çıkarınız.

Bu şekilde zarar vermeden parkelerinizi sökebilirsiniz.

 

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz