fbpx

Lamine Parke Nasıl Anlaşılır?

Yapılarda, ısıdan tasarruf etmek ve evlerdeki yoğun boru görünümünden kurtulmak için yerden ısıtma sistemleri tercih edilmektedir. Yerden ısıtmada, sıcak su borularının beton zeminin içinden geçerek, bulunduğu ortamı ısıtması sağlanır. Ancak beton zemin üzerinde doğru bir kaplama yoksa, bu durum ısı kaybına yok açacaktır. Peki yerden ısıtma sisteminde ne tür lamine parke kullanılır? Yerden ısıtmaya sahip olan zeminlerde genellikle hem yere yapıştırılarak uygulanan masif ahşap parkeler hem de lamine parkeler kullanılmaktadır. Ancak bu malzemeler ısıyı geçirme özelliğine sahip olmalıdır.

lamine-parke-ozellikleri

Lamine Parke Özellikleri

Lamine Parkelerin Kalite Standartlarını Anlamanın Yolu Var Mı?

Birbirinden farklı yolları vardır. Özellik açısından buna göre ilk aşamada üst tabakanın kalınlığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Öyle ki lamine parelerde değerli ağaç en üst kısımda olur ve ortalama 1 milimetre ya da 5 milimetre arasında kalınlığı vardır. Bu kalınlık oranı kullanılan malzemenin türüne göre çok az miktarda farklılık gösterebilmektedir.

İkinci Aşamasının Kontrol Edilmesi Nasıl Sağlanır?

İkinci aşamada ise orta tabakanın kontrol edilmesi şarttır. Orta tabaka genel olarak üst tabakadan biraz daha kalitesi az ağaçlardan imal edilmektedir. Ancak üst tabakanın olduğu yöne doğru 90 derecelik bir açı ile preslenerek uygulanması gerekir. Ayrıca bu bölmede yer alan ağacın çam, sunta, kontrplak ya da huş olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Lamine Parke Kalitesi Nasıl Kontrol Edilir?

Lamine parke kalitesi kontrol edilirken bir sonraki aşamada da masif tabaka yapıştırıcısı ve yapıştırılma teknikleri göz önüne alınmalıdır. Bu aşamada genel olarak iyi bir tutkal tercih edilmektedir. Kalitesiz yapıştırıcı kullanımı, lamine parkelerin yerinden çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

En son olarak ise cila türü, cilanın uygulanma tekniği ve uygulama miktarının da kontrol edilmesi şarttır. Lamine parke uygulamalarında kaliteli bir cila yeterli miktarda kullanılmalı ve bir rulo yardımıyla uygulanmalıdır.

Rulo cilanın daha homojen bir şekilde yayılmasını olanaklı kılar. Ayrıca tercih edilen cilanın çizilmezlik özelliğine sahip olması da ayrı bir gereklilik olacaktır.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz