fbpx

Laminat Parkenin Kullanım Alanları

Son dönemlerde zemin kaplamalarında yaygınlık kazanan ürünlerin başında parkeler gelmektedir. Laminat parke türleri bu alanda en çok tercih edilen parke modelleri arasındadır. Gelin hep beraber laminat parkenin kullanım alanları nelerdir inceleyelim!

Laminat Parkenin Kullanım Alanları Nelerdir?

Laminat parke kullanım alanları incelendiğinde farklı ürünler ön plana çıkmaktadır. Genelde parke sınıfları kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu aşamada doğru karar vermek çok büyük önem taşımaktadır. Yanlış parke tercihi, uzun ömürlü olmayan bir ürün ve gereksiz masraf anlamına gelmektedir. Yaşanacak bu tür tatsız olayların önüne geçmek için detaylı bir inceleme yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Laminat Parkeler Nasıl Sınıflandırılır?

Laminat parkelerin bir çok farklı türü vardır. Farklı model ve renklerinin haricinde ebatlarına göre de sınıflara ayrılırlar.

Örneğin; yatak odası, çocuk odası gibi ev içinde daha az kullanılan alanlarda 21 sınıftan bir laminat parke tercih edilebilir. Ancak, oturma odası, salon gibi daha sık kullanılan alanlar için 22 sınıftan laminat parke tercihi daha uygun olacaktır.

Laminat Parkeler Nasıl Döşenir?

Doğal olması sebebiyle laminat parkeler, döşenmeleri konusunda diğer parke türleri ile aynı sisteme tabiidir. Ev veya iş yerinizde beton ya da karo taş zemin üzerine kolayca monte edilebilen bu türler, soğuk ve sıcağa karşı yüksek koruma sağlamaktadır.

Zemin döşeme işlemi oldukça kolaydır. Bir eve 2-3 gün gibi kısa bir zamanda döşeme işlemi gerçekleştirilebilir. Her ne kadar ince ve dayanıksız gibi görünseler sanılanın aksine son derece kullanışlıdırlar. Ayrıca bu ürünler yanmaya, çiziklere ve darbelere karşı da son derece dayanıklıdırlar.

Oturma Odasında Laminat Parke Kullanımı

Oturma odası, evlerin en çok zaman geçirilen alanlarıdır. Bu nedenlerden ötürü, rahat, sağlıklı ve göz yormayan bir parke tarzı tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca yaşam alanlarında açık renklerden faydalanmak isteyen kişiler, bu tür parkeler ile geniş bir oturma odasına sahip olabilirler. Açık ve canlı renkler özellikle küçük evi ya da odası olanlar için oldukça kullanışlıdır.

Her Mutfağın İhtiyacı: Laminat Parke

Mutfaklar kadınların en çok vakit geçirdiği alanların başında gelmektedir. Mutfakların zeminin sıcak olması sağlık açısından çok önemlidir. Mutfak için laminat parkeden faydalanırsanız, ayakları üşütmekten kaynaklanan hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Laminat parkenin en güzel özelliklerinden biri sıcağı ve soğuğu geçirmeyen bir yapıya sahip olmasıdır.

Mekâna Göre Özel Ürün Seçimi

Laminat parkelerin kullanımında mekân kullanımı son derece büyük önem taşır. Bu yüzden her ortam için farklı şekilde imal edilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Özellikle laminat seçerken sadece kalınlığı ya da özellikleri ile seçmek doğru değildir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra desenleri ve dizaynına göre de seçim yapmak büyük önem arz eder.

Ayıca banyo gibi ıslak ve nemli alanlarda laminat parke kullanamayacağınızı mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Her ne kadar sıvı geçirmez özellikte laminat parkeler bulunsa da banyoların yoğun nem ve sıvı ile iç içe olması, laminat parke kullanımında büyük problem teşkil etmektedir.

Laminat Parkelerin Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Laminat parkeler ısıya ve çizilmeye karşı dayanıklı olmasıyla bilinirler. Fakat düzenli bakım ve temizlik, kullanılacak olan alanda daha uzun yıllar kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Ancak bunu için öncelikle mutlaka temizliğinde kullanılacak malzemeleri tespit etmek gerekmektedir. Özellikle, bebek şampuanı ve alkolden yardım alarak temizlik yapabilirsiniz. Ayrıca eviniz için de son derece uygun olan bu ürünler, sağlığınız için herhangi bir problem teşkil etmez.

Laminat parkeler konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise elektrikli süpürge kullanımıdır. Direkt olarak laminat üzerinde yapılan bu işlem, zamanla parkenin zarar görmesine neden olur. Bu durumu önlemek için kuru bir paspastan yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Laminat parkeler evlerin yanı sıra yoğun şekilde iş yerlerinde de tercih edilmektedir. Ancak iş yerleri yoğun bir trafiğe sahip olması nedeniyle zamanla mat bir görünüm alır. Oluşacak bu tarz bir problemin önüne geçmek ve laminat parkeleri parlaklığına kavuşturmak için sirkeli su tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Bu yazımızda ‘Laminat Parkenin Kullanım Alanları‘ konusuna ışık tutan çalışmamızı yaptık. Umarım içeriği faydalı bulmuşsunuzdur. Sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın: https://billa.com.tr/

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz