fbpx

Laminat Parke ve Lamine Parke Arasındaki Fark Nedir?

Yazılışları ve telaffuzları bakımından birbirlerine benzeseler de laminat parke ve lamine parke arasında farklılıklar bulunmaktadır. Lamine parke ile laminat parke arasındaki en büyük fark ise, laminat parkede ara malzemede MDF kullanılır bu parke doğal parke değildir. Lamine parkede ise arada kullanılan malzeme %100 ağaçtır ve doğaldır. Lamine parke imalatı aşamasında kullanılacak ağaçlar kurutma ve iklimleme gibi işlemlerden geçirildikten sonra birbirlerine preslenirler. Rutubete karşı dayanıklı olan lamine parke doğal malzemeden üretildiği için daha dayanıklı ve sağlıklıdır. Laminat parke ise MDF kullanılan bir parke türü olduğu için doğal bir ürün değildir.

Laminat ve Lamine Parke Kıyaslaması

Kullanılan ürün içeriği itibari ile doğal olan lamine parke ve MDF kullanılarak üretilen laminat parkenin kullanım açısından kıyaslamasını yapacak olursak şu şekilde kıyaslayabilir;

  • Laminat parke kimyasal etkenlere maruz bırakıldığında doğal olmayan malzemeden üretildiği için doğal malzemelerden üretilen lamine parke daha sağlıklıdır.
  • Laminat parkeler HDF VE MDF gibi yapay ürün katmanlarından meydana gelmektedirler. Lamine parkeler ise doğal ahşap malzemesinden üretilmektedirler.
  • Lamine parkeyi onarmak ve hasarlarını gidermek mümkün iken laminat parke için bu durum geçerli değildir.
  • Lamine parkelerde çizilme ve korunmazsa güneş ışığından dolayı solma gibi etkiler görülebilir fakat laminat parke yüzeyindeki cila sayesinde çizilme ve solma problemi yaşanmaz.
  • Lamine parkeler doğal malzemeden üretildiği için yüzeyindeki gözenekleri sayesinde nefes alabilirler. Laminat parkelerin böyle bir özelliği olmadığı için nem durumundan etkilenmektedirler.
  • Laminat ve lamine parke çeşitlerinin ikisinde de farklı renk ve desen çeşitleri bulunmaktadır.

Bütün bu maddelere bakarsak lamine parkelerin çok daha sağlıklı olduğunu fark edebilirsiniz. Fakat günümüzdeki parke üretim maliyetleri ve kullanılan malzemelere bakarsak ekonomik nedenlerden dolayı laminat parke tercihi lamine parkeye göre çok daha fazla durumdadır. Doğal malzemeler kullanıldığı için lamine parkenin maliyeti evlerde ve işyerlerinde kullanılacak parke alanı arttıkça masrafı da arttıracaktır bu yüzden genellikle laminat parke tercih edilmekle birlikte ortamın rengine ve tasarımına göre değişik renk ve desenler de seçilebilmektedir.

 

 

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz