fbpx

Kabaran Parke Nasıl Düzelir?

Ev hanımlarının müzdarip olduğu konuların başında gelen kabaran parke nasıl düzelir sorusu? kendilerinin bu konu hakkında çok fazla düşünmesini sağlamaktadır. Uzun yıllardır kullanmış olan ve zamanla kabarma yapan parkelerin düzelmesi hakkında bilgiler vereceğiz ve sizlere basit yöntemler ile bu işlemin nasıl yapılacağınız anlatacağız. Siz de kendi başınıza bu işlemi evinizde kolaylıkla uygulayabileceksiniz.

Öncelikle parkenizin kabarmasının direkt olarak parkenizin kalitesi ile olduğunu söylemeliyiz. Parkenizin az kaliteli olması bu durumun ön plana çıkmasını sağlayacakken, kaliteli bir laminent parkede bu sorun ile karşılaşmanız neredeyse mümkün olmayacaktır. Parkelerinizin kabarması gıcırtı yapması gibi sinir bozucudur ve tamiri gerektiren bir işlemdir. Bu işlem için profesyonel destek alabilir ve sorununuzun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kabaran Parke Düzeltme Yöntemleri

Sizlerin evlerinizde kolaylıkla uygulayabileceği ve çok fayda sağlayacak kabaran parke düzeltme yöntemleri oldukça basit ve pratiktir. Hem bu şekilde parkelerinizin yeni kalmasını muhafaza edecek, hem de ekstra masraf çıkmasını önleyeceksiniz. Bazı klasik yöntemler ile bu sıkıntıyı kendiniz çözebilirsiniz.

Yöntemleri ise şu şekilde yazabiliriz.

  • Öncelikle yapmanız gereken duvar tarafındaki parke süpürgeliklerini sökünüz.
  • Duvar tarafına değen parke levhalarınızı kesici bir alet ile kestikten sonra, duvardan uzaklaşmasını sağlayın.
  • Açılan parkelerinizi kabaran bölümlerini yenisi ile değiştirirek, aynı işlemi geriye yaparak, parkenizin kapatın.

Hem kolay, hem de oldukça basit olan bu yöntem ile sıfırdan parke taktırmanıza gerek kalmayacak ve kabarmış olan parkelerinizi yeniden tamir etmiş olacaksınız. Eğer kullandığınız parke çok kalitesiz ise, yenisi ile değiştirmeniz en iyi yöntem olacaktır.

Parke Kabarma Nedenleri

Parke kabarma nedenleri en sinir bozucu bir durum olmak ile beraber, basit yöntemler ile tamiri mümkün olan bir işlemdir. Parkenizin kabarması ve gıcırdaması gibi durumlarda evinize her zaman usta çağırmanıza gerek kalmadan, bu işlemi basit yöntemler ile gidebiliyorsunuz. Fakat kabarmaya neden olanları tespit etmek ve önlemek ise en doğru olan işlemdir. Parke kabarmasına neden olan bazı şeyler bulunmaktadır.

Bu nedenleri şu şekilde yazabiliriz.

  • Parke kabarmasının en büyük nedenleri arasında çok fazla su ile temas etmesi gelmektedir. Aynı zamanda sel gibi durumlarda su alan parkeleriniz dipten zarar görmekte ve kabarma dışında çürüme yapmaktadır.
  • Bu gibi durumlarda ise parke değişimi en uygun olan işlemdir.
  • Parkenizin kabarmasının diğer bir nedeni ise, çok fazla ısıya maruz kalması ve aşırı rutubet yapmasıdır.
  • Parke kabarması arasında yer alan işçilik hataları da sıkça olmaktadır.

Özellikle kalitesiz bir işçilik sonucunda yapılan parke montajı, kabarma gibi daha birçok farklı sorunların, başınıza gelmesine neden olacaktır. Duvar tarafına sıkışan parkenin şişme ve kabarma yapması ise olağan bir durumdur. Bu yüzden 2 cm açıkta durması oldukça önemlidir. Bunların dışında parkenizin altına koyulan şapın parkenize vereceği zarar kabarma olabileceği gibi, gıcırdama gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Şapın iyi atılması ve düz zeminde yapılması lazımdır.

Kabaran Parke Hızlı Düzelir mi?

Kabaran parke hızlı düzelir mi? sorusuna ise verilen yöntemleri doğru olarak uygulama ile yapılması ile orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kabarmış olan parkeleriniz zamanla açılma yapacağı için, çok fazla bekletilmeden hemen ve hızlı bir şekilde düzeltme işlemi yapılmalıdır. Aksi halde özellikle kalitesiz parkelerinizin kabarmasını önlemeniz mümkün olmayacak ve yenisi ile değiştirmeniz gerekecektir.

Kendi başınıza bu işlemi yapmak istemezseniz, profesyonel bir yardım alarak kısa süre içerisinde parkelerinizin kabaran kısımlarını değiştirebilir ve aynı renk parke ile kabarmışlığı giderebilirsiniz. Lamine parkeler ve diğer eski geçmeli parkeler ahşap ürünü olduğu için, kabarmış olan yerlerin tamiratı hızlı olmalıdır. Aksi haledi çürüme yapacak ve şişme sonrasında kullanılmaz hale gelecektir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz