fbpx

Eve Ne Kadar Parke Gider

Bir eve döşenen parkeler için, detaylı bir hesaplama yapmak gerekiyor. Bu noktada Eve ne kadar parke gider diye bakıldığında metrekareye göre hesaplama yapmak doğru olacaktır. Örneğin; bir oda, genişlik ve uzunluğun 20 metrekare ile çarpılmasıyla hesaplanan, kısa kenarda 4 metre ve uzun kenarda 5 metredir. Ancak aynı odada duvar dibinde 15 mm boşluk olduğu düşünülürse 21,22 metrekare laminat parke gerekir. Birkaç metrekare parke kullanmak, miktar aralığında sayılırsa aslında bir aldatmacadır.

Eve Ne Kadar Parke Gider ve Fire Nasıl Azaltılır?

Parke Döşenecek Alanın büyüklüğünü (metrekare olarak) hesaplamak için parke zemin alanının karşılıklı duvar boyutlarını birbiriyle çarpılır. Ancak parke zeminleri döşerken belli bir miktar montaj atığı olacağını unutmayın. Döşeme atıkları, kiremit alanındaki duvarın çapsız, düz, sütunlu veya tırtıklı duvar bölme olup olmamasına ve fiziksel özelliklerine göre değişir. Bu israfı ortalama %2 ile %5 arasında hesaplamak gerekir. Örnek verecek olursak; 5×6 metre: 31 metrekare parke zemin talebi, 30 metrekare zemine montaj atığının yaklaşık %3’ü eklenerek hesaplanabilir.

Parke Maliyeti hesaplama

İhtiyacınız olan paket sayısını hesaplamak için; daha önce hesapladığınız metrekareyi, satın alacağınız parke zeminin ambalaj metrekaresine bölmelisiniz. Bu hesaplamayı açıklamak için bir örnek vermek gerekirse:

  • Seçtiğiniz ürünün ambalaj boyutunun 1.996 metrekare olduğunu varsayalım.
  • Bu durumda; 31 metrekare / 1.996 metrekare = 15.53 yani 16 paket parke ihtiyacınız olacak.
  • Kat MT miktarını hesaplayın; karşılıklı duvarların boyutlarını özetlemeniz gerekir.
  • Örneğin; 5+5+6+6=22 metre çıktığını varsayalım.
  • Seçtiğiniz ürün ambalaj ölçüsü 2.80/uzunluk ise 22 metre / 2.80 metre = 7.86 yani 8 boy ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Bu formüller ve yöntemler sayesinde bir odada ortalama eve ne kadar parke gider sorusunun cevabını bulabilir ve parke zeminlerin aşırı tüketimini önleyebilirsiniz.

Parke Ölçülmesi İçin Kullanılan Yöntemler

Bazı firmalar laminat parke ölçümü yaparken birçok yöntem kullanmaktadır. Bütün bu firmalar geleneklerine göre kendi fiyatlandırma sistemlerini veya ölçüm sistemlerini uygulamaktadır. Şimdi bu soruyu bir örnekle açalım.

  • Bazı şirketler genişliği ve uzunluğu doğru bir şekilde ölçer. Örneğin genişlik ve uzunluk açısından 4.00 x 4.00 = 16.00 metrekare hesaplanır.
  • Laminat parke döşenirken oluşan kayıpları dikkate almaz. m² birim fiyatı yüksek tutulabilir. Ölçümde alan hesaplamanın en az yöntemidir.
  • Ancak laminat parkenin sadece metrekare fiyatını soran müşteriler için, ziyan düşünülemeyeceği için laminat parkenin metrekare için piyasadan daha yüksek bir birim fiyat vermesi gerekir.

Başka bir firma net alanı ölçer ve bu ölçüme süpürgeliği de ekler. Örneğin 4 metrelik bir kenar, 4,10 metre ölçülerinde ve 4,10 x 4,10 = 16,80 metrekare kabul ederek süpürgeliğin her bir kenarına 5 inç ekler ve laminat parke ile birim fiyat çarpılır. Metrekare alanı büyüktür, ancak laminat parkenin metrekare fiyatı daha düşük olabilir.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz