fbpx

Evde 8 Farklı Yöntem ile Mobilya Çizikleri Nasıl Giderilir?

Mobilyalarımızın pürüzsüz görüntüsü olsun isteriz. Çizilmesin, üzerine bir şey dökülmesin, kabarmasın, kumaşına bir şey olmasın isteriz. Bazen elimizde olmayan sebeplerden dolayı bunlara engel olamayız. Çizikler, renk değişiklikleri, kabarmalar mobilyalarımızın görüntüsünü mahveder. Mobilya çizikleri ve mobilya taşırken parke çizikleri için birkaç basit yöntemle kurtulmak mümkün.

Çizikleri giderme konusunda Dikkat Edilecekler

Mobilya Çizik giderme işlemi için dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bunlar arasında öncelikle temizlenecek olan bölgenin kir, yağ gibi olumsuz etkenlerden arındırılması gelir. Bu işlem çiziği giderme işleminden önce mutlaka yapılmalıdır. Temizlik işlemi için bulaşık deterjanı kullanılması ağır kimyasal içerikli ürün kullanımından daha çok önerilmektedir.

Köpeklerin parkeleri ve mobillyaları çizmesi sonucu varolan çizikleri giderme yöntemleri
Görsel kaynak: Google

Deterjan

Bir miktar su ve deterjan bir kapta karıştırılmalıdır. Daha sonra mobilya çiziğini gidermek için  pamuklu bez bu suda ıslatılır ve temizleme işlemi için kullanılabilir. Temizlenen bölge kurumaya bırakılmalı ya da kurulanmalıdır.

Ceviz

Mobilya çiziklerini gidermek için en sık kullanılan yöntem cevizdir. Ceviz çizik yere on beş yirmi defa sürtülerek temizleme sağlanır. Eğer mobilya çiziği çok derin değilse ceviz cila özelliğine sahip olduğundan etkili olabilir. Arzu edilirse bu işlemden sonra yumuşak beze zeytinyağı damlatarak silinebilir.

Siyah Çay veya Kahve

Mobilya çiziklerini gidermek için siyah çay veya kahve de kullanılabilir. Bardak poşet çay veya demlik poşet çay ile işlem uygulanır. Bardağa sarkıtılan poşet çayın üzerine iki yemek kaşığı kaynar su eklenir. Birkaç dakika içerisinde poşet çay demlenir. Demlendikten sonra pamuk bu çayda ıslatılır ve silme işlemi gerçekleştirilir. Filtre kahvenin az miktardaki kaynar suyla karışımı da mobilya çiziklerini gidermek için etkili bir yöntemdir.

Keçeli Kalemler

Hırdavatçılarda veya yapı marketlerde ahşap çiziklerini gidermek amacıyla üretilmiş özel mobilya çiziklerini kapatan keçeli kalemler satılıyor. Bu kalemler yardımı ile mobilya çizikleri giderilebilir. Bu kalemler kullanılmak istenmiyorsa sıradan keçeli kalemler de etkili olabilir. Kalemin rengi ile mobilyanın rengi birbirine uyum sağladığına yöntem etkili olacaktır. Ayrıca pastel veya sulu boyalar da mobilya çiziklerini gidermek amacıyla kullanılabilir. Kalem kullanıldıktan sonra vernik ile parlatma işleminin yapılması daha hoş bir görünüm olmasını sağlar.

Araba Pasta-Cilası

Pasta adı verilen madde arabadaki çiziklerin giderilmesini sağlar. Cila ise pasta işleminin ardından parlatma olmasını sağlar. Bu ürünler ayrı ayrı veya beraber satılıyor. Pasta cila mobilya çiziğini gidermede etkili bir yöntemdir. Ancak araba pasta-cilası çizik olmayan yüzeylerde kullanılmamalıdır.

Ütü

Sıcakla temas eden bütün nesnelerin hacminde genişleme olur. Bu nedenle çiziğin en azından belirsiz bir hal almasını sağlamak için ısı kullanılabilir. Çizik olan bölgeye nemli bez serilir ve ütü bir süre uygulanır. Böylece mobilyada genleşme sağlanarak çiziğin gözden kaybolması sağlanır.

Vazelin

Mobilya çiziğinin bulunduğu yere akşamdan mobilya çiziğinin üstüne vazelin sürülür ve sabaha kadar bekletilir. Bu işlem ahşabı kabartır. Böylece çiziği doldurur. Sabah vazelinin fazlası silinir.

Sirke ve Yağ

Mobilya çiziklerini ve çatlaklarını gidermek için sirke ve yağ kullanılabilir. Yarım bardak elma sirkesi veya beyaz sirke, yarım bardak yemeklik yağ ile karıştırılır. Karışım hazırlandıktan sonra mikrofiber bez yardımı ile mobilya çiziği ovalanır. Sirke seçiminde beyaz sirke daha etkili bir çözüm olacaktır. Bu yöntem ile yağ çatlakları doldurur. Sirke ise mobilyadaki çiziği yok eder.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz