fbpx

Çalışma Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çalışma koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ofislerimize ya da evlerimize koltuk seçimini nasıl yapmalıyız?

Gerek ofislerde ve gerekse evlerde birçok çalışma koltuğu kullanılmakta. İş için ya da ders çalışmak için vakit harcayan insanların bu tipteki koltuklara ihtiyaçları oldukları çok açık. Zira bu koltuklar sayesinde hem daha rahat iş yapmanız hem de daha rahat ders çalışmanız mümkün. Özellikle masa başı işlerle birlikte günümüzün çoğunluğunu koltuklarımızda geçirdiğimiz doğru. Eğer koltuklarımızda geçirdiğimiz süre zarfı boyunca herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmak istemiyorsanız koltuk seçiminizi düzgün yapmalısınız. Bu bağlamda sizlere vereceğimiz tavsiyelerle birlikte en doğru koltuğu almanız mümkün olacak. O halde gelin çalışma koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler nelermiş birlikte göz atalım.

Çalışma Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ortopedi
  • File ve sırt desteği
  • Ter problemi
  • Boyut

Öncelikle alacağınız koltukları üzerlerinde günlerce ve saatlerce zaman geçireceğinizi bilerek alın. Bu bağlamda her zaman orijinal, kaliteli ve kullanışlı ürün alternatiflerine yönelmeniz doğru olacaktır. Zira böylece üzerlerinde saatlerce iş yapacağınız ya da ders çalışacağınız koltuklardan maksimum verimi alabilirsiniz. Koltuk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunmakta. Bu hususlardan en önemlilerini 5 maddeyle birlikte sizlere sunuyoruz. Kaliteli ve performanslı bir koltuk seçimi için bu hususlara özen göstermek suretiyle tercihte bulunmayı unutmayın.

Ortopedik Koltuk Modelleri

Bir koltuk alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus ortopedidir. Ortopediyi ne yazık ki ilk oturuşta anlamanız mümkün değil. Çünkü ortopedi kelime anlamıyla birlikte uzun süreli kullanımla beraber sağlanan performans manasına geliyor. Koltuk seçimi esnasında da uzun süreli kullanım yapamayacağınıza göre tek bakışta bu hususu anlamanız mümkün değil. Peki ortopedik koltukları nasıl anlayabiliriz? Bunun için iki yöntem mevcut. İlk yöntem direkt olarak alacağınız ürünün internetteki yorumlarına bakarak kullanıcılar tarafından sunulan tecrübeleri öğrenmeniz olacak. Bu sayede uzun kullanımda rahatsızlık veren ürünleri kolaylıkla eleyebilirsiniz. İkinci yöntem ise koltukta kullanılan materyalleri dikkatle incelemenizden geçiyor. Eğer koltukta kullanılan materyaller ortopedik şartlara uyumlularsa haliyle koltuğun bu konuda verimli çalışacağını öngörmeniz mümkün olur. Çalışma koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda ortopedi büyük önem kaplamakta.

File ve Sırt Desteği

Fileli koltuklarla filesiz koltuklar arasında aslında pek bir fark yoktur. Unutmayın ki rahatlık kelime manası itibariyle her zaman aynı kapıya çıkar. Rahat bir koltuk özünde her zaman rahattır. Bu bağlamda rahat bir koltuk almanız için kesinlikle fileli modellere yönelmeniz şart değildir. Fakat fileli modellerin genellikle alternatiflerine nazaran daha rahat oldukları da bilinen bir gerçek. Bu noktada seçim size kalıyor. Koltuklarınızın sırt tarafının rahat olmasına dikkat edin. Eğer mümkünse sırt ve bel desteği bulunan koltukları seçmeye çalışın. Çünkü bu sayede çalışma süreniz boyunca çok daha rahat ve verimli kalabilirsiniz. Çalışma koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sırt ve bel rahatlığı büyük önem taşıyor.

Çalışma Koltuğu Alırken Ter Problemine Dikkat Edilmesi Gerek

Birçok koltuk üreticisi zaman zaman yanlış materyal tercihi yapabilmekte. Mesela suni deriden yapılan koltuklar bu konuya iyi bir örnek. Suni deriden yapılan koltuklar kullanıcısını rahatça terletmeye ve terletmeyle beraber koku yaydırmaya müsaittirler. Dolayısıyla uzun süreli kullanımda suni derili koltukların gününüzü son derece çirkinleştirebileceğini söyleyebiliriz. Bu tip sorunlarla karşılaşmamanız için de yapmanız gerekenler son derece basit. Genellikle ter yapmayacak olan materyallerle üretilmiş modellere yönelin. Böylece hem uzun hem de kısa vadeli kullanımda koltuğunuzdan daha fazla verim alırsınız. Üstelik bu tip koltukların temizlenmesi de son derece kolaydır.

Koltuk Boyutu

Küçük bir koltuk tercih ederseniz sırtınız ve beliniz yeterince rahat etmeyebilir. Büyük koltukların da hem temizliği ve hem de taşınması son derece zahmetli olur. Üstelik bu tip koltukların kapladıkları alan da işin cabasıdır. Eğer koltuğun içerisinde yayılmayı ve sırtınızı yaslamayı seven birisiyseniz de büyük koltuklar veriminizi düşürebilir. Elbette ki büyük koltuk ve küçük koltuk teriminin kişiden kişiye değiştiğini belirtmemizde de fayda var. Bu bağlamda her zaman ne küçük ne de büyük koltuk tercih etmenizi öneriyoruz. Bunun yerine kullanımınıza ve rahatlığınıza en çok hitap eden koltuk modelini almaya çalışın. 

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz