fbpx

Bir Paket Parke Kaç Metrekaredir?

Parkeler, paket halinde satışa sunulmaktadır. 1 paket parke ortalama olarak 1,84 m2 alanı kaplamaktadır. Yine her paket içinde ortalama olarak 8 tane parke bulunmaktadır. Parke döşenecek alanın m2 cinsi büyüklüğünün hesaplanması için öncelikle parke döşenecek alanın karşılıklı olarak duvar ölçümü yapılır ve bu ölçüler çarpılır.

Paketteki Parkenin Alan Olarak Fire Vermesi

Parke döşeme esnasında, montaj yapılırken belirli ölçüde fire vermek olağan bir durumdur. Duvar yapısı (girintili – çıkıntılı), veya duvarın çapsız olması fire nedenlerindendir. Daha iyi anlaşılması için bir örnekle bunu açıklayalım; 6 x 5 = 30 m2’lik bir alanda ortalama olarak %2 fire olması göz önünde bulundurulursa, 31 m2 parke ihtiyacı söz konusu olduğu söylenebilir.

Bir Alanda Kaç Paket Parke Gerekir

Yukarıda belirlenen parke m2 hesabı, satın alınacak malzemenin paketinde bulunan m2 ölçüsüne bölünerek, ihtiyaç dâhilindeki paket sayısı hesaplanır. Mesela satın alınan malzemenin paket ölçüsü 1,996 m2 ise bu durumda 31 m2 / 1,996 m2 = 15,53 sonuçla 16 paket parkeye ihtiyaç duyulacaktır.

Metrekare Ölçümü

Bir paket parke kaç m2 ‘dir sorusuna cevap olarak ortalama bilgiler verilmiştir. Fakat net bilgi elde etmek için parkenin cinsi, markası vb. özelliklerine göre çeşitli m2 hesaplamaları yapılır. Dolayısıyla lamine parkede Bjeling Flooring ve Parador markaları, laminat parkede ise Çamsan Parkelam ve Harmony Floor serisi ile Billa Parke kalitesi göz önünde bulundurularak, her parke çeşidine göre alan hesaplamaları yapılmaktadır.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz