fbpx

Bilgisayar Masası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bilgisayar masası seçimi nasıl yapılmalıdır? Bilgisayar masası seçerken dikkat edilmesi gereken dekorasyon modelleri nelerdir?

Günümüz teknoloji çağında bilgisayar çok önemli bir yere sahip. Neredeyse bütün işlerimizi bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleştirir vaziyetteyiz. Özellikle pandemi süreciyle beraber birçok insanın gerek iş ve gerek eğitim hayatları bilgisayarlara taşındı. Aynı zamanda bilgisayar üzerinden internete giren, film izleyen, müzik dinleyen ya da oyun oynayan ciddi bir kesim mevcut. Bilgisayarlar gündelik aktiviteleri gerçekleştirmemizde önemli yerlere sahipler. Bu bağlamda seçeceğimiz ve kullanacağımız bilgisayar masasında da titiz olmalıyız. Zira, eğer bilgisayarda çok vakit geçirenlerdensek, günümüzün çoğunluğu burada olacaktır.

Bilgisayar Masası Seçimi

Bu noktada sizlere 2023 yılının trend bilgisayar masası modellerini tanıtacağız. Bilgisayar masası seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususları anlatacağımız bu yazıyla beraber siz de doğru masayı seçebileceksiniz. Masa seçimi yaparken mutlaka bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmelisiniz. Bütün bu hususlar genel kullanım göz önünde bulundurularak özenle seçilmişlerdir. Farklı kullanım amaçlarına ve türlerine göre masaları ayırmaya başlamadan önce aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

  • İhtiyacınız olan masanın boyutu.
  • Masanın enine mi yoksa boyuna mı geniş olması gerektiği.
  • İşlevsellik ihtiyaçlarınız.
  • Odanızın dekorasyonu ve istediğiniz masanın bu dekor ile uyumu.

İlgili kriterleri baz alarak eğer kafanızda üç aşağı beş yukarı aradığınız masa oluştuysa o halde gelin kullanım alanlarına göre bu durumu detaylandıralım.

Kitaplıklı Masa

Birçok kişinin evinde kitaplık olmadığını biliyoruz. Evinde kitaplık bulunmayan insanlar da genellikle kitaplarını yerleştirme konusunda mustarip olmaktalar. Siz de evinizde gerek ders, gerek defter ve gerekse okuma olarak birçok kitap barındırıyorsanız kitaplıklı bilgisayar masası kullanabilirsiniz. Kitaplıklı bilgisayar masası alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus rafların boyutlarıdır. Zira birçok kitaplıklı bilgisayar masası rafları tamamen temsili ve dekoratif bir şekilde konumlandırılırlar. Bu tip masaların hiçbir şekilde kitap taşıma işlevi yoktur. Masa seçimi gerçekleştirirken kullandığınız kitapların boyutuna göre raf seçimi yaparsanız sizin için daha sağlıklı olur.

Aynı zamanda 2023 yılında modüler masaların da öne çıktığını belirtelim. Bilgisayar masası seçimi yaparken modüler kitaplıklı masalara da göz atmayı unutmayın. Bu tip masaların en önemli özelliği raflarının çıkartıp takılabilir olması. Öyle ki sonradan raf satın alarak ekleme yapma imkânınız bile var. Bu bağlamda ilgili masaların son derece kullanışlı ve işlevsel olduklarını belirtelim. Gerek dekorasyon zevklerinize göre rafları düzenleyebilir, gerek boş olanları çıkartabilir, gerekse yenilerini alarak takviye gerçekleştirebilirsiniz. Modüler masalar bu tip işlevsellikleri gerçekleştirmenizde büyük özgürlük tanımaktalar.

Bilgisayar Masası Seçimi: Oyuncu Masası

Eğer bilgisayarınızı tamamen oyun odaklı kullanacaksanız ihtiyacınız olan masa tipi bellidir. Oyuncu bilgisayar masası genellikle boyuna uzun olmalıdır. Bunun en önemli sebebiyse monitörle oturan kişi arasındaki mesafenin azalması ve çift monitör kullanımına imkân sağlanmasıdır. Boyuna uzun masalar ile hem monitörünüzde oynayan oyunları daha iyi görür hem de gerektiği yerde birden fazla monitör kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kasanızı da masanın üzerinde konumlandırmayı seven insanlardansanız bu tip oyuncu bilgisayar masası modelleri tam size göre. Eğer laptop ile oyun oynuyorsanız da boyuna uzun masaların en büyük avantajı monitör kullanım imkânınızı arttırmaları olacaktır.

Dolaplı Masa

Bize göre bilgisayar masası seçimi konusunda dolap olmazsa olmazdır. Çünkü dolapların konumlandırmalarına göre birçok işlevde işe yaradıklarını bilmekteyiz. Bu tipteki dolaplara istediğini her şeyi saklayabilirsiniz. Dolaplı bilgisayar masası hem iyi bir stok alternatifi sunar hem de güzel bir bilgisayar masası işlevi görür. Siz de kitaplarınızı, defterlerinizi, notlarınızı ve benzeri araçlarınızı bir yerde depolamak istiyorsanız bu tipteki masaları tercih edin. Dolaplı bilgisayar masası satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus açılır kapanır mekanikler ve raflardır. Kimi dolapların sadece dikdörtgenden ibaret olarak hiçbir şekilde raf kullanmadığını görmekteyiz. Oysa ki bu durum çok sağlıklı değildir. Çünkü raf kullanmayan dolaplarda eşya depolamanız oldukça zor olur.

Aynı zamanda dolapların mekaniklerine de dikkat etmelisiniz. Dolapları sürekli olarak aç kapa yapacağınız için kısa sürede bozulmaları son derece muhtemeldir. Bilgisayar masası seçimi yaparken kaliteli menteşelerle ve malzemelerle donatılmış olan dolaplı ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz