fbpx

Baza Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Baza Seçimi Rehberi

Baza alırken nelere dikkat etmeliyiz? Baza seçimi nasıl yapılmalıdır? Estetik görüntüye önem verenler için baza seçimleri nasıl yapılmalı?

Çocuk odalarında, yatak odalarında, misafir odalarında ve benzeri konumlarda olmazsa olmaz eşyalardan bir tanesi bazalardır. Kişisel odalarımızda uyumamız ve yatağımızı güzel bir şekilde yerleştirmemiz için her zaman baza ihtiyacımız bulunur. Hemen hemen her evde olan ve koltuklardan sonra en sık tercih edilen seçenek baza olmakta. Fakat bazı insanların ne yazık ki kötü baza tercihleri yapabildiklerini görmekteyiz. Kullanıcılar ne yazık ki bu tip baza tercihlerinden dolayı da dekoratif manada odalarında güzel görüntüler elde edememekteler. Peki baza alırken nelere dikkat etmeliyiz? Baza seçimi nasıl yapılmalıdır? Bütün detaylarıyla sizlere baza seçimi süreçlerini anlatacağız.

Baza Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde dekorasyon mağazalarında birçok baza alternatifleri bulunmakta. Bütün bu baza alternatifleri birbirlerine göre farklı yapılarda ve tasarımlarda sunuluyorlar. Kimi bazalar daha renkli ve hareketli görüntüler sunarken kimileri de daha koyu ve stabil tonlarda olmaktalar. Bu bağlamda tercihinizi hem kişisel zevklerinize ve hem de odanızın dekorasyonuna göre yapmalısınız. Zira alışveriş anında çok beğendiğiniz bir bazanın odanızda hiç de iyi durmadığını fark edebilirsiniz. Unutmayın ki firmalar bazaları güzel göstermek adına etraflarını da bazaya uygun şekilde dekore ederler. Böylece bazalar aslında olmadıkları kadar göze hoş gelebilirler. Bu bağlamda siz de odanıza göre uyumlu bir tercih yaparak ilgili problemi minimuma indirebilirsiniz. Baza alırken nelere dikkat etmeliyiz ve baza seçimi nasıl yapılmalıdır gelin hep beraber göz atalım.

Baza Yapısı ve Dokusu

Bir baza satın alırken alacağınız ürünün yapısına ve de dokusuna son derece dikkat etmelisiniz. Baza alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun ilk cevabı bu olacaktır. Çünkü birçok baza her ne kadar hoş gözükseler de yapısal anlamda iyi bir performans ortaya koyamıyorlar. Toza ve kire dayanıklı olmayan bazalar da uzun süreli kullanımlarda kolaylıkla yıpranabiliyor. Bunun için sert iplikten yapılmış olan bazaları tercih edin. Böylece alacağınız ürünü uzun süreler boyunca çok daha rahat ve tasarruflu bir şekilde kullanmanız mümkün olur.

Baza Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz: Renk Seçeneği

Baza seçimi nasıl yapılmalıdır tavsiyelerimizin bir diğeri de renk seçeneği olacak. Her zaman odanıza uygun renk seçenekleri bulunan alternatiflere özen gösterin. Bu durum sadece bazalarda değil, hemen hemen bütün dekoratif alışverişlerde geçerlidir. Eğer odanız koyu tonlardaysa daha açık tonlarda bir baza alarak zıtlık yaratabilirsiniz. Ya da renk geçişi sağlaması yaparak da bütünsel olarak güzel bir görüntü elde etmeniz mümkün. Bu noktadaki bütün sınırlar sizin hayal gücünüze kalmış durumda. Alacağınız ürünü muhakkak odanızda hayal ederek alışveriş yapmalısınız. Mümkünse odanızın hakim olduğu renkleri alacağınız bazayla yan yana getirerek de karar verebilirsiniz.

Baza Seçimi Nasıl Yapılmalıdır: Başlık Seçimi

Başlık seçimi baza alırken nelere dikkat etmeliyiz yazımızın en önemli kısımlarından. Baza seçimi nasıl yapılmalıdır şeklinde merakları olan insanlar genellikle başlık seçimini fazla önemsememekteler. Birçok bazanın kaliteli ve hoş bir görüntüye sahip olmalarına karşın başlık konusunda zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Bunun en büyük sebebi firmaların masraftan kısmaları olacaktır. Firmalar masraflarından kısabilmek adına baza başlığı seçimlerinde kolaya kaçarlar. Böylece de ortaya hiç hoş bir görüntüye sahip olmayan baza alternatifleri çıkmış bulunur. Bu bağlamda baza seçimi yaparken muhakkak başlıklara da önem vermelisiniz. Hatta başlıksız baza satın alarak farklı başlık kombinleriyle bazanızı süslemeniz de mümkün.

Konumlandırma ve Boyut

Alacağınız bazanın odanıza iyi bir şekilde oturacağına ve boyut bazında herhangi bir problem teşkil etmeyeceğine özen gösterin. Bunu anlamanın en iyi yolu da hayal gücünden ziyade matematiksel verilere danışmaktır. Hayal gücü insanları zaman zaman yanıltabilse de matematiksel veriler asla yanıltmaz. Bu noktada yapmanız gereken odanızda ne kadar boşluk olduğunu bir metre yardımıyla ölçmek ve buna göre baza almaktır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için uygun fiyatlı yatak odası dekorasyon fikirleri yazımıza da göz atın. Unutmayın ki baza seçimi nasıl yapılmalıdır ve baza alırken nelere dikkat etmeliyiz sorularının en temel cevaplandırmalarından birisi konumlandırma. Seçeceğiniz ürünün istediğiniz boyutta olmasına özen gösterin, böylece odanıza daha rahat ve hoş bir konumlandırma yapmanız mümkün olur.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz