fbpx

Balkon Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Balkon tasarımı nasıl yapılmalıdır? Bu yazımızda sizlere dekoratif açıdan keyif alacağınız bir balkonu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Birçok ev sahibinin geniş ya da küçük çapta balkonları olduğunu biliyoruz. Balkonlar hemen hemen her evin en önemli unsurlarından bir tanesi. Geniş balkona sahip olan ev sahipleri genellikle bu unsurdan en iyi şekilde faydalanmaktalar. Fakat küçük balkonları olan kimseler ne yazık ki balkon dizaynına yoğunlaşmıyorlar. Halbuki bu tavır son derece yanlıştır. Zira hem geniş hem de küçük çaplı balkonlar için son derece keyifli tasarımlar mevcut. Bu tasarımlardan ister faydalanabilir isterseniz de kendi karakterinizi ortaya koyacak farklı bir dizayn yaratabilirsiniz. Bu noktada bütün sınırlarınız tamamen istek ve arzularınıza kalmış durumda. O halde gelin balkon tasarımı nasıl yapılmalıdır sorusunu cevaplandıralım.

Balkon Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır

Balkon tasarımı yaparken başlangıç olarak dikkat etmeniz gereken iki husus bulunmakta. Bu hususlardan ilki balkonunuzun büyüklüğü olacak. Balkonunuzun büyüklüğüne göre yapacağınız tasarım önem taşımakta. Eğer geniş ve uzun bir balkona sahipseniz tasarımınızı birçok temel unsur üzerine inşa edebilirsiniz. Ancak küçük bir balkonunuz varsa temel unsurlar sayısında da aynı oranda azalma olacaktır. Bu noktada temel unsurlardan kastımız balkonun kullanım amacı olacak. Balkonunuzu oturma için mi, spor için mi, vakit geçirmek için mi ya da farklı aktiviteler amacıyla mı kullanacağınıza siz karar vereceksiniz.

Balkon tasarımı nasıl yapılmalıdır sorusunda dikkat etmeniz gereken ikinci unsur da kapalı ya da açık balkon tasarımı. Eğer kapalı balkon tasarımınız varsa son derece özgürsünüz diyebiliriz. Zira bu tasarımla balkonunuzu istediğiniz zaman açma ya da kapatma özgürlüğüne sahipsiniz. Ancak açık balkon tasarımınız mevcutsa seçeceğiniz eşyalara dikkat etmeniz gerekli. Zira yoğun yağmur, nem ve güneşte hasar görmeyecek modellere yoğunlaşmanız gerekebilir. Eğer sıfırdan bir tasarım yaptırıyorsanız tavsiyemiz açılıp kapanabilen kapalı tasarımı tercih etmeniz olacak.

Balkon Tasarımı İçin Yapı Belirleyin

Öncelikle balkonunuzun iç dizaynına karar verin. Balkon tasarımı nasıl yapılmalıdır sorusunda kullanacağınız korkulukların, parkelerin ve balkon şemanızın yapısı büyük önem arz etmekte. Bu bağlamda birbirleriyle uyumlu olan renklerle genel bir balkon iç yapısı hazırlamanız daha sağlıklı olacaktır. 2023 trendlerinde genellikle koyu ya da yeşil renklerin boy gösterdiğini bilmekteyiz. Özellikle güney cephesinde bulunan ve güneşe direkt bakan balkonlarda yeşil sıklıkla tercih ediliyor. Kuzey cephesindeyse daha soğuk renkler dikkat çekmekte.

Temel Unsurları Hazırlayın

Balkon tasarımı nasıl yapılmalıdır sorusunda bir diğer nokta temel unsurlar. Balkonunuzun iç yapısına uygun olacak şekilde temel unsurlarınızı hazırlayın. Kimi ev sahipleri balkonlarına televizyon ünitesi ve mobilya hazırlatarak keyif yapmak isterken kimileri de mini bar gibi marjinal ihtiyaçlarını karşılıyor. Kimileri de birkaç adet mobilya takımına yer vererek balkonda oturabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir alan yaratıyor. Bu noktada seçim tamamen size kalmış durumda. Balkonunuzun amacını ve bu amacın ışığında da temel unsurlarını belirleyin. Balkon boyutunuza göre seçim yapmanız gerektiğini de unutmayın.

Yan Unsurlara Karar Verin

Temel unsurlardan sonra sıradaki dikkat etmeniz konu yan unsurlar olacaktır. Yan unsurlardan kastımızın dekoratif öğeler olmadığını belirtelim. Balkonunuza gerektiği zaman koyabileceğiniz bir sandalye, pilates bandı, boy aynası, spor aletleri ve benzeri her türlü eşya yan unsurlara girmekte. Eğer balkonunuzun iç yapısıyla uygun olacak yan unsurları kullanırsanız ortaya son derece işlevsel ve estetik bir balkon çıkacaktır. Bu bağlamda balkon tasarımı nasıl yapılmalıdır hususunda tavsiyemiz her zaman birbirleriyle uyumlu eşyaları kullanmanız olacak.

Dekoratif Öğeler Kullanın

Dekoratif öğelerin balkonlardaki önemi çok büyüktür. Şunu söylemeliyiz ki bir balkona asıl görüntüsünü kazandıran unsurlar genellikle dekoratif öğeler olmaktalar. Dolayısıyla dekoratif öğe seçiminizi dikkatli yapmanız şart. Bu konuda hiçbir şekilde masraftan kaçınmamanızı tavsiye ediyoruz. Balkonunuzda hoş duracak her türlü eşyayı elbette ki dekoratif olarak kullanmanız mümkün. Özellikle Güney cephesine bakan ve güzel ışık alan balkonlarda bitki kullanımının son derece hoş olduğunu da belirtelim.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz