fbpx

Bahçe İçin Çardak Tasarımı Nasıl Yapılır? Bahçe Gölgeliği Fikirleri

Bahçe için çardak tasarımı nasıl yapılmalıdır? Bahçe gölgeliği fikirleri ile bu yazımızda sizlerleyiz. En önemli tasarım detaylarına bakalım.

Sıcak yaz günlerinde bahçelerinde oturmak isteyenler genellikle gölgelik gibi çözümler arayışına girmekteler. Halihazırda bahçe sahiplerinin bu noktada tercih ettikleri iki unsur mevcut. Bu unsurlardan bir tanesi kamelya olurken diğeri de çardak olmakta. Bahçeniz için kamelya yapımı fikirleri adına ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz. Bu yazımızda ise sizlere bahçe için çardak tasarımı hakkında önemli bilgiler vereceğiz. O halde gelin bahçe gölgeliği fikirleri nelermiş göz atalım.

Bahçe Gölgeliği Fikirleri

Bahçenize altınızda oturmak isteyebileceğiniz geniş bir gölgelik yaptırmak istiyorsanız size tavsiyemiz çardak tasarımı olacaktır. Zira kaliteli kurgulanan ve iyi bir şekilde düzenlenen çardaklar son derece işlevsel olabilmekte. Çardaklarınızın yapacağı  gölgenin altına koltuk atabilir, kanepe konumlandırabilir ya da direkt olarak minderlerle doğal bir ortam sağlayabilirsiniz. Bu tip çardakların en iyi yanları şüphesiz ki olabildiğince geniş ve ferah bir alan sunmaları olmakta. Üstelik bazı çardaklar direk tarafından kapanabilmeleriyle de rüzgar manipülasyonu sağlayabiliyor. O halde gelin çardak detaylarına göz atalım.

Bahçe İçin Çardak Tasarımı

Alacağınız çardağın muhakkak açılır kapanır olmasına dikkat edin. Çardağınızda bulunan üst gölgeliğin gerektiği noktada tamamen kapanması ve gerektiği noktada da tamamen açılması son derece önemlidir. Böylelikle yoğun güneşin olduğu günlerde çardağınızı tamamen kapatarak saf bir gölge oluşturabilir, biraz daha seyrek güneşin olduğu günlerde ise çardağınızı tam manasıyla kapatmayı bırakabilirsiniz. Aynı zamanda çardağınızın sürekli olarak bahçenizde kalacağını unutmayın. Bu bağlamda yağmur, kar ve kış günlerinde çardağınızın altındaki eşyalarınızı muhafaza etmek adına çatısı kapanabilen çardaklar önemlidir. 

Eğer şansınız varsa yan tarafları kapanabilen çardaklar da bu noktada işinize yararlar. Zira bu tip çardaklar kış aylarında içeriyi izole etmenizi sağlamakta. Aynı zamanda rüzgar manipülasyonunu daha sağlıklı olarak gerçekleştirmenizi sağladıklarını da unutmayın. Bahçe için çardak tasarımı yaptığınız zaman çardağınızın altını tıpkı evinizin bir odasıymış gibi dekore edin. Dekorasyonda temel hususlara dikkat etmeyi unutmayın .Böylece son derece hoş bir bahçe gölgeliği ortamı oluşturmuş olacaksınız.

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz