fbpx

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Bahçe dekorasyonu nasıl olmalıdır? Bahçe dekorasyonu oluşturulurken dikkat edilmesi hususlar nelerdir? Bütün bunları sizlere anlatıyoruz.

Sizlere bu yazımızda evlerimizin olmazsa olmazı bahçelerin düzenlenmesindeki önemi anlatacağız. Gün içerisinde oldukça stresli saatler geçirdiğimiz için insanın bir bakımdan rahatlaması gerekir. Ayrıca çocukların da eğlenip çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebilmesi adına bahçelerin bu konuda önemli bir rolü vardır. Herkese açık bahçeler, okul bahçeleri veya özel bahçeler her zaman ortak buluşma noktası olmuştur. İnsanlar buralarda çeşitli aktiviteler gerçekleştirerek sosyalleşmişlerdir. Bu bağlamda bahçelerin dekorasyonları oldukça önemli bir yapıya sahiptir.

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yeşilimsi bir ortamla, ağaçların tepelerinde uçuşan kuşlarla, cıvıl cıvıl yapısıyla birlikte sizi havasıyla büyüyen bahçeler ücretsiz bir terapi görevi görmektedirler. Aynı zamanda sevdiklerinizle ve dostlarınızla ortak buluşma noktasının adresi olan bahçeler birçok aktivite için oldukça müsait mekanlardır. Bu bağlamda bahçe dekorasyonları insanların hayatında önemli bir role sahiptir diyebiliriz. Dolayısıyla bir bahçe düzenlemeden önce dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bu yüzden bahçenizi kafanızda tasarlamadan önce düzgün bir planlama yapmanız şarttır. Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır gelin hep birlikte öğrenelim.

  • Son dönemlerde oldukça yaygın olan ahşap yer döşemeleri kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bahçede herhangi bir yere oturma düzeni oluşturacaksınız ahşap yer döşemelerini tercih etmenizde fayda var.
  • Sadece ilkbahar ve yaz mevsimlerinde bahçenizi kullanmayacağınız için kış ve sonbahar mevsimleri için de tasarım yapmalısınız. Bu yüzden bahçe tasarlayacaksanız kamelya ve çardak gibi yağmurdan korunma platformlarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede bahçenizi her mevsim için uygun bir hale getirebilirsiniz.
  • Bahçenizde bitki veya çiçek ekimi yapacağınız alana özel bir yer yapmak zorundasınız. Kendinize özel bir alan belirleyip ekim yapacağınız bölgeyi taşlarla dizayn ederek misafirlerinize ve kendinize görsel bir şölen sunabilirsiniz.
  • En önemli özelliğimiz ise şık bir bahçeye sahip olmak. Şık bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız düzene önem vermeniz şart. Bu yüzden bahçenizdeki alanları en iyi şekilde planlayarak bu işleme başlayabilirsiniz.

Bahçe Sınırlarının Belirlenmesi

Öncelikle bahçenizde dekorasyon yapabilmek için belirli bir alana sahip olmanız gerek. Burada yapmanız gereken şey bahçenizin sınırlarını belirleyip çeşitli aksesuarlarla en doğru şekilde tasarlamak olacaktır. Bahçe dekorasyonu nasıl olmalıdır sorusunun ilk adımı budur. Belirlediğiniz sınırları dilerseniz çitlerle örerek kendinize özel bir alan yaratabilirsiniz. Doğal bir atmosfer yaratmak adına yaprak çitleri tercih edebilirsinizAhşap çit tercih edecekseniz de onları boyayarak renklendirebilir ve bahçenize görsel olarak güzellik katabilirsiniz.

Dekorasyon Bütçesi

Bahçe sınırlarını belirledikten sonra istediğiniz dekorasyona göre bütçe ayarlamanız gerekiyor. Yüksek bütçeye sahip olmanız sizin için yararlı olacaktır. Zira bahçe tasarımında her zaman kaliteli malzemeleri kullanmak durumundasınızdır. Aksi durumda yaz, kış, sonbahar ve ilkbahar derken malzemeleriniz hızla aşınabilirler. Bahçenizde daha çok neye önem veriyorsanız bütçenizi en çok ona ayırmanız gerekiyor. Sizlere tavsiyemiz bütçenizi en çok mobilyaya ve bahçenizdeki dekorasyon ürünlerine ayırmanız. Bütçenizi tüketecek olan en önemli iki şeye bütçenizi ayırırsanız ortaya estetik olarak güzel bir bahçe çıkartabilirsiniz.

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır: Bahçe Mobilyaları

Dekorasyonunu hazırladığınız bu güzel bahçenin tadına varmak için vakit geçireceğiniz bir yer oluşturmanız gerekiyor. Bu yüzden bahçenizin tasarımına ve rengine uygun oturma köşesi hazırlamalısınız. Zevkinize de güveniyorsanız bahçenizin genişliğine göre köşe takımı, masa ve sandalye takımı gibi ürünler seçerek bahçenizin güzelliğine güzellik katabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz oturma alanı olarak çardak tarzında, üstü kapalı ve yağmur almayacak şekilde dizayn edilmiş yerler satın almanız olacak. Bu sayede sadece ilkbahar ve yaz aylarında değil istediğiniz zaman bahçenizde vakit geçirebilirsiniz.

Bitki Dekorasyonu 

Bitki dekorasyonu belki de bahçe dekorasyonun en önemli özelliklerinden birisidir. Bahçe dekorasyonu nasıl olmalıdır dediğimiz zaman bitki dekorasyonu konusu ayrı bir önem kazanmakta. Öncelikle bitki dekorasyonunu oluşturacağınız alanı bahçenizin en güzel köşesine ayırınTaş yollarla birlikte bitki dekorasyonunuza yol yapabilirsiniz. Böylelikle bahçenize estetik bir hava katmanız mümkün. Bahçe dekorasyonlarının olmazsa olmazı bitkiler sunmuş olduğu güzellikle birlikte izleyenlerini büyülerler.

Aydınlatma Sistemi

Aydınlatma sistemi bahçe dekorasyonunun olmazsa olması denilebilir. Üstüne bir de bahçe yolunuzu bu aydınlatma sistemleriyle birleştirdiğinizde herkesin kıskanacağı bir bahçeye sahip olacaksınız. Ayaklı aydınlatmalar ve yer karoları günümüzde bahçelerde kullanılan popüler aydınlatma aksesuarlardan. Aydınlatma sistemlerini uygun bir şekilde konumlandırdıktan sonra ailenizle birlikte bahçenizin tadını çıkartabilirsiniz!

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz