fbpx

Amerikan Mutfaklı Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu nasıl olmalı diyorsanız bu yazımız tam size göre! 2023 yılında Amerikan stili salon dekorasyonları trend haline geldi! Siz de salonunuzu tasarlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu yazımızda görebilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça sevilen bir salon şekliyle karşı karşıyayız. Yurt dışı konseptlerine benzeyen bir atmosfere sahip bu dekorasyon, Amerika’da yaygın olarak kullanıldığı için bu şekilde adlandırılıyor. Amerika’daki çoğu ev sahipleri salonlarını bu şekilde dizayn ediyorlar.

Amerikan mutfağını kısaca özetlemek istersek; salonla mutfak kısmının tezgahla ayrılarak, salon ve mutfağın bir arada tasarlanmasıyla oluşturulan stil olarak anlatabiliriz. Avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunan bu dekorasyon stili tasarlanmadan önce iyice düşünülmeli.

Evinizde çok yemek yapıyorsanız ve yemek kokusundan rahatsız olacaksanız direkt olarak bu yoldan dönmeniz gerekebilir. Zira işlevselliğe nazaran Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu çok talep görmesinin sebebi ortaya çıkardığı estetik güzellik. Şimdi sizlerle birlikte nasıl bir dekorasyon stili oluşturulması gerekiyor hep birlikte görelim.

Amerikan Mutfaklı Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? 

Bu tip bir mutfak ve salonlar tasarlanırken dikkat edilmesi gereken öncelikli unsur sadelik olmak zorunda. İlgili dekorasyonu tasarlarken yıldızınızı tek bir yerden yana kullanmalısınız. Çok şık tasarımlı bir mutfak tasarlarsanız ve yıldızınızı mutfak üzerinde kullanırsanız, salonunuzu sade tutarak burada uyum sağlayabilirsiniz. 

Koltuk Takımı Seçimi

Açık mutfaklı salon stilini tercih ediyorsanız modern bir mobilya seçiminde bulunmanız gerekiyor. Modern ve sade mobilyalarınız, tasarladığınız dekorasyon modeliyle birlikte uyum bütünlüğü yakalayabilir. Salon ortamının aydınlık görünmesini istiyorsanız eğer mutfak dolaplarını açık renkte tercih edebilirsiniz. Eğer açık renklerden hoşlanmıyorsanız ve kapalı bir renk istiyorsanız dolap içlerine spot ışığı sistemi monte ederek estetik bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu tasarlarken rahatlığınızı dikkate almalısınız. Çok özgür ve rahat bir ruha sahipseniz kullandığınız eşyaların rahatlığına önem göstermelisiniz. Köşe koltuk takımları son dönemlerde oldukça trend. Siz de 2023 yılı trendlerinden olan koşe koltuklarına muhakkak göz atın. Köşe koltuk seçimi doğru şekilde yapılırsa gerçekten sizleri çok daha güzel bir görüntü bekleyebilir.

Masa Seçimi 

Bu tip bir stilde masa seçimi oldukça önemlidir. Kötü bir masa seçimi salon içerisindeki tüm uyum bütünlüğünü bozabilir. Dolayısıyla bu noktada dikkatli olmalısınız. Masa seçimi yaparken salonunuzun şekliyle aynı şekillere sahip olacak alternatiflere yönelin. Dikdörtgen salonlar için dikdörtgen, kare salonlar için kare, üçgen salonlar için de üçgen masalar son derece uygundur. Koltuk takımınıza uygun bir masa tercihi yapmak salon içerisindeki uyum bütünlüğünü daha çok sağlayabilir.

Amerikan Mutfaklı Salon Dekorasyonu: Işıklandırma Sistemi

Işıklandırma sistemi olarak tercihleriniz çok önemli. Salon ortasına tavandan asmalı ışıklandırma sistemleri bahsi geçen dekorasyondaki salon seçimlerinde moda. Mutfak dolaplarınızın içindeki spot ışıklarla birlikte güzel bir avize kullanırsanız salonunuzda uyum bütünlüğünü bir üst seviyeye çıkacaktır. Mutfaktan salona geçiş bölgesine de abajur düşünebilirsiniz.

TV Ünitesi Sistemi

İyi bir TV ünitesi sistemi ortamın düzenini korumak adına güzel bir seçim olabilir. TV ünitesi seçiminizi çok iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Sizlere tavsiyemiz çok fazla rafa sahip TV ünitesi seçmenizden yana olacaktır. Böylelikle hem kullanışlı, hem hoş görüntülü hem de trend bir TV ünitesi alabilirsiniz. Özellikle 2023 trendlerinde ahşap tarzı TV üniteleri oldukça revaçta.

Amerikan Mutfağının İyi ve Kötü Yönleri

Amerikan mutfaklı salona sahipseniz sosyallik açısından iki adım öndesiniz. Diğer salon dekorasyonlarında mutfaktayken salondan haberdar olamazsınız. Fakat bu dekorasyon modelinde salonununuzla içli dışlı olabilirsiniz. Misafirlerinize ikram hazırlarken muhabbetin bölünmesi yerine muhabbete siz de dahil olabilirsiniz. Bu sayede misafirleriniz ve siz bu durumdan memnun olacaksınız. Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu yaparken modern tasarım çok önemlidir. Zira ilgili dekorasyonun modern bir çizgi izlediğini belirtelim. Modern ve minimalist çizgilerde genellikle sade, tek renkli ve düz ürünler görmekteyiz.

Ancak bu tipteki dekorasyonunun en kötü yanı kötü koku problemi olmakta. Salonunuzun ve mutfağınızın bir arada olması dolayısıyla yaptığınız yemeklerin kötü kokusunun her yeri kaplaması mümkün. Bu yüzden sürekli olarak ortamın havalandırılması en önemli hususlardan birisidir. Sizlere hazırlamış olduğumuz Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu yazısının burada sonuna geldik. Sizler de artık hayalinizdeki modern salonu yazımızdan ilham alarak tasarlayabilirsiniz!

Billa İçin Ne Dediler?

Bir iç mimar olarak kendi projelerim için Billa ile iş birliği yapmaktayım. Kalitesiz ürünleri portföylerinde bulundurmamaya çalışıyorlar ve satış sonrası hizmeti aksatmıyorlar.
Can Doğa
İç Mimar

Ayrıca bu içeriklere de göz atabilirsiniz